Saborski odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost nedavno je ispitao dvojicu bivših policijskih načelnika Antu Podnara i Mirka Došena i uskoro bi se trebao očitovati o slučaju za koji njihova odvjetnica kaže da je važan za ljudska prava svih policajaca koje se, kako tvrdi, za razliku od drugih profesija vrlo strogo kažnjava zbog istupa u javnosti.
Podnar i Došen su, po riječima njihove odvjetnice Katje Jajaš, sankcionirani najtežim kaznama zbog javnog istupanja u javnosti, ali i izjava odvjetnika koji su u medijima ukazali da im je onemogućeno pravo na obranu, odnosno da je ispitivanje nakon pritužbi građanke, policijska unutarnja kontrola provela bez nazočnosti odvjetnika.
"Takav slučaj nije u drugim profesijama", kazala je Jajaš Hini, dodajući da se kroz Hrvatski sabor bori da "ljudska prava policijskih službenika ne budu manja od prava ostalih građana, konkretno da ne budu sankcionirani zbog javnog istupanja".
I dok njihov slučaj, uz policijsku unutarnju kontrolu, istražuje saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost ranije otpušteni policijski načelnici vraćeni su na posao u PU Gospić i PP Karlobagu, s tim da je Došen vraćen nakon pravomoćnog rješenja, a Podnar nepravomoćno u srpnju ove godine.
Odvjetnica Jajaš dostavila je i mišljenje profesora kaznenog prava Petra Veiće
Iako tvrdi da je njenim klijentima pričinjena materijalna i profesionalna šteta, odvjetnica Jajaš izražava zadovoljstvo što je saborski odbor žurno djelovao i Podnara i Došena ispitao usred ljeta.
Podnar i Došen jedno su vrijeme bili udaljeni iz službe, ali sada rade, iako ne kao načelnici, s tim da je protiv Došena disiplinski postupak okončan uvjetnom presudom, a protiv Podnara slijedi ponovni postupak na prvostupanjskom Disciplinskom sudu u Rijeci, nakon što je 20. srpnja drugostupanjski sud ukinuo prvostupanjsku odluku iz ožujka ove godine, kojom je bio osuđen na “prestanak državne službe”.
Saborskom Odboru Jajaš je dostavila i mišljenje profesora kaznenog prava Petra Veića, koje je suprotno mišljenju Ravnateljstva policije o pravu na branitelja i na javno istupanje. Veić smatra da se u ovom slučaju krivo interpretira Zakon o policiji te da on nije u duhu europskih direktiva, odnosno da je interesu MUP-a o neistupanju u javnosti snažno suprotstavljen interes policajaca na vlastitu obranu od pritiska nadzornog tijela.