Uspoređujući s prijašnjim godinama, broj ilegalnih prelazaka šengenske granice, odnosno hrvatsko-slovenske granice, upola je manji. Zabilježeno je tek nekoliko pojedinačnih uhićenja, poput primjerice slučaja koji se zbio ovih dana gdje je slovenska policija uhitila 65 ilegalnih migranata, piše KAportal.
Uglavnom je riječ o državljanima Irana, Iraka, Pakistana i Afganistana.
Ilegalne migracije tako prestaju biti nacionalno pitanje zaštite granice, barem što se tiče područja sjeverozapadnog dijela Karlovačke županije i prekogranične Bele Krajine, a jasno je to svima, osim očito slovenskim političarima.
Žilet žica postavljena na granici sa Slovenijom
Svrsishodnost žice?
U lokalnoj javnosti vrlo se često s obje strane Kupe postavlja pitanje svrsishodnosti žilet žice duž državne granice. Postavlja se i pitanje je li njezino postavljanje ikad i imalo smisla, čak i za najvećeg vala prodora migranata 2015. i 2016. godine.
Ta se tema posebno aktualizira i danas, za vrijeme vrhunca turističke sezone na obalama Kupe. Pozamašan broj Slovenaca osjeća susramlje zbog vlastitih političara.
Zastupnik Samer Khalil iz Črnomlja o navedenom je govorio u slovenskom parlamentu, zahtijevajući od Vlade da osigura zaštitu na državnoj granici s Hrvatskom na način koji neće štetiti ljudima, životinjama i gospodarstvu.
Prema mišljenju svih mještana pograničnog područja u Beloj Krajina to zasigurno nije žilet žica. Upravo im je ona onemogućila prilazak rijeci, uništila oranice i unijela dodatni nemir za koji opravdanih razloga nema.