Dio pročelja težak 20-ak kilograma otpao je sa zgrade u samom središtu Zagreba i oštetio parkirani automobil. S iste zgrade već je prije otpadala fasada.
Iako je prije dvije godine najavio da će u Zagrebu biti obnovljeno 5000 pročelja, gradonačelnika Milana Bandića pitanje: 'Koliko se njih obnovilo?' prilično je uzrujalo.
Na sreću, u automobilu tada nije bilo ljudi, a u blizini ni
prolaznika. Da je jedan od ova dva kamena bloka nekome pao na
glavu, posljedice bi bile strašne.
Sve se dogodilo u najužem središtu Zagreba. Ipak,
gradonačelnik ne vidi u čemu je problem. Čudi se što je
fasada uopće otpala.
Obnove su farsa
Na pitanje do kojeg je broja došla najavljena obnova pročelja, jer prije dvije godine spominjalo se čak 5000 zgrada, kaže: "Nema šanse da dobijete odgovor na to pitanje ovdje. To možete dobiti ispred fasade. A to što je pala fasada? Možda i sada dok mi ovdje razgovaramo negdje je pala fasada.", kaže Bandić.
U zgradi gotovo nikog kod kuće. Samo jedan nepopravljivi optimist.
"Ne, neće pasti. Zgrada je dosta stabilna i ja sam tu puno godina. Ne sjećam se da je nekom na glavu nešto palo", govori nam stanar Matija.
VEZANE VIJESTI
Nekim građanima bi fasade bile jedan od prioriteta u gradu, drugi pak smatraju kako postoje i veći problemi.
"Fasade jesu problem, ali ne gorući", smatra Zagrepčanin Jan.
No zbog ovakih informacija ne osjećaju se svi sigurno, jer svakodnevno prolaze pokraj pročelja kojima je prijeko potrebna obnova.
Zagreb u lošem stanju
Iako je povlačenje novca iz EU fondova ipak malo popravilo sliku grada, još je puno, ne samo ružnih, nego i opasnih pročelja. I dok građani rijetko dižu pogled prema njima, svakodnevno ih gledaju "kraljevi zagrebačkih krovova". Ova dva brata blizanca danas su već na drugoj intervenciji zbog otpadanja pročelja.
"Trenutno je takvo stanje ovdje da fasada svuda otpada. Treba se sanirati. Nezgodno je za ljude kad prolaze, otpada, mogao bi netko nastradati. Treba se obit", govori industrijski alpinist Mato Vinceković.
Braća Vinceković jedina su pomoć kad se stanari ne žele dogovoriti o obnovi zgrade koja već predstavlja opasnost.
"Pa, fasade su trenutno u Zagrebu katastrofa jer se to ne održava. Do tog trena da baš nešto ne počne otpadat, dok se nekom nešto ne dogodi. Onda ljudi krenu obnove radit, a do tada sve stoji", kaže Vinceković.
I to je istina, o čemu svjedoče pročelja mnogih zagrebačkih zgrada koje stoje i propadaju.