Galerija
Zagrebački Trg žrtava fašizma danas su od 18 sati okupirali građani koji su svojim izlaskom na ulicu iskazali solidarnost s pokretom Black lives matter u SAD-u te s tamošnjim prosvjednicima i s prosvjednicima diljem svijeta koji su ustali protiv nepravde.
Dio prosvjednika svojim se transparentima osvrnuo i na lokalni kontekst odnosa prema manjinama u Hrvatskoj.
"Odbijamo sudjelovati u politici uništavanja života. Želimo biti dio politike solidarnosti, borbe za slobodu i ekonomsku jednakost te društva koje osuđuje svaki oblik nasilja i rasističkog izražavanja te nametanja nadmoći", poručili su iz Inicijative.
Oko 400 prosvjednika iskazalo je svoju solidarnost s pokretom "Black lives matter" i antirasističkim prosvjedima u SAD-u, koje mnogi već nazivaju najvećim pokretom za ljudska i građanska prava u povijesti.
Prosvjedi diljem svijeta održavaju se nakon što je 25. svibnja u američkom gradu Minneapolisu ubijen nenaoružani Afroamerikanac George Floyd.
Floyd je umro nakon što ga je, dok je bio u lisicama na tlu, koljenom ugušio policijski službenik Derek Chauvin, koji je klečao na Floydovu vratu.
Prosvjednici su u znak podrške kleknuli, i u tišini odali počast svima čiji su životi "ugušeni i ugašeni rasizmom". Na transparentima su imali natpise poput "zaustavimo nepravdu prema manjinama u Hrvatskoj", "samo ljubav", "svi smo jednaki" te su više puta uzvikivali ime Georgea Floyda, a u jednom trenutku prosvjednici su zapjevali pjesmu Olivera Dragojevića "Vjeruj u ljubav".
Inicijativa je prosvjedom htjela također naglasiti činjenicu kako su "rasisitičke politike prisutne u Americi, pa tako i u Europi".
"Svjedoci smo kriminalizacije smeđih i crnih života na našim granicama, nezapamćenog nasilja koje provodi hrvatska policija na granicama i duboko u teritoriju Hrvatske. Sustavni rasizam obilježje je i našeg društva i najviše se očituje u odnosima prema migrantima", ustvrdili su iz Inicijative.
Podsjetimo, ministar vanjskih poslova Grlić-Radman, jučer je kazao kako u Hrvatskoj nije bilo prosvjeda poput onih koji su održani diljem svijeta jer je Hrvatska "tolerantno društvo, pa nema razloga da se u njoj prosvjeduje protiv policijske brutalnosti i rasizma".
09.06.2020., Zagreb - Inicijativa protiv policijskog nasilja i rasizma organizirala prosvjednu akciju na Trgu zrtava fasizma. Cilj akcije je iskazati solidarnost s pokretom "Black Lives Matter" u SAD-u i tamosnjim prosvjedima protiv policijskog nasilja. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
No, povijest nas uči da to baš i nije tako.
"Aktualna situacija odlična je prilika da svi zajedno osudimo događaje u SAD-u, ali i da se prisjetimo i zamislimo nad vlastitim postupcima u ne tako davnoj prošlosti. Kao što nas u Hrvatskoj (Srbiji, Bosni i Hercegovini) danas šokiraju prizori iz Amerike, tako su ostatak svijeta prije nešto više od dva desetljeća šokirali prizori s ovih prostora. Samo, umjesto “krive” boje kože, razlog za psihičko i fizičko maltretiranje, mučenje i svirepo ubijanje u našem je slučaju bila pripadnost “krivoj” naciji ili vjeri", pisao je u svojoj današnjoj kolumni povjesničar Hrvoje Klasić.
09.06.2020., Zagreb - Inicijativa protiv policijskog nasilja i rasizma organizirala prosvjednu akciju na Trgu zrtava fasizma. Cilj akcije je iskazati solidarnost s pokretom "Black Lives Matter" u SAD-u i tamosnjim prosvjedima protiv policijskog nasilja. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
A danas se potegnulo i pitanje potencijalne policijske brutalnosti u Hrvatskoj.
Ako se sjećate, početkom lipnja 2018. godine, kad je u Splitu policija uhitila 44-godišnjeg Jerka Bobana zbog zloupotrebe heroina. On je prilikom potjere pao na pod, a policajci su ga svladali tehnikom “ključ na lakat”. No, Boban se i dalje opirao pa su policajcima u pomoć stigle kolege. Jedan je koljenima pritisnuo Bobanova leđa, a drugi ga je držao za noge. Iako je Boban zapomagao da ne može disati, policajac nije odmah sišao s njegovih leđa, smatrajući da mu ne ugrožava život. No, Boban je ubrzo preminuo.
Njegova majka, Marija Ljubić otada se bori s institucijama kako bi dokazala da je njezin sin jedinac ubijen u policijskoj intervenciji. Županijsko državno odvjetništvo u Splitu tada je provelo istragu kojom je zaključeno da nema osnovane sumnje da je policajac svojim postupanjem prouzročio Bobanovu smrt.