Zakoni koji će omogućiti rad nakon 65. samo onima koji to žele, i svi ostali zahtjevi inicijative "67 je previše" od danas su u javnoj raspravi.
No, na jutros održanom sastanku u Ministarstvu rada sindikati i poslodavci razišli su se oko tog ključnog Vladina prijedloga.
I u 66. godini Milodrag Pijetolvić ne miruje - pet dana u tjednu, četiri sata na dan radi kao taksist.
"Odlučio sam se raditi iz jednog prostog razloga - osjećam se zdravo, mislim da sam korisniji kad radim, nego kad ne radim. To je jedna stvar, a druga, da popunim i budžet", kaže Milodrag.
Od početka godine do danas budžet si tako popravlja 14.000 umirovljenika. Nakon što je prihvatila sve zahtjeve referendumske inicijative, Vlada sada želi svima koji to žele, omogućiti da rade i nakon 65. godine.
'Mijenjamo zakonsku regulativu na način da omogućuimo radnicima da se do 68. godine zadrže u svijetu rada, da kroz radno zakonodavstvo potičemo duži ostanak u svijetu rada", rekao je ministar rada Josip Aladrović (HDZ).
No, poslodavcima se ova ideja ne sviđa i po tom se pitanju ne slažu sa sindikatima. Rad nakon 65. sada je stvar obostranog dogovora, no izmjenama Zakona bit će omogućen svima. U slučaju da tvrtka za radnikom nema potrebe, morat će mu se isplatiti otpremnina.
''Ako vi želite da radnik ipak ode u mirovinu morate mu ponuditi uvjete sporazumnog raskida ugovora o radu i nuditi mu otpremnine i sve ono što po zakonu ide i taj trošak je kompletno na poslodavca, što je za nas iznenađenje i podiže trošak i rizik", rekao je glavni direktor Hrvatske udruge posladavaca Davor Majetić.
''Mi smo i očekivali da će tu biti problema kod poslodavaca jer što god njih treba koštati, naravno da su oni protiv toga", uzvraća Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikta.
Premijer Andrej Plenković u svemu ne vidi problem.
Primjena novih zakona očekuje se početkom iduće godine, kada će svi koji žele ili moraju, jer od mirovine ne mogu živjeti, imati priliku raditi i nakon 65. godine.