Vukovarsko Gradsko vijeće u ponedjeljak je izmijenilo Statut, što je bilo dužno učiniti po odluci Ustavnog suda, koji mu je u kolovozu prošle godine naložio da u roku od godine dana propiše u kojim će se gradskim područjima postaviti dvojezični natpisi. Izmijenjeni Statut, međutim, nije predvidio dvojezične ploče na gradskim ustanovama, institucijama, trgovima i ulicama.
Pisana molba i taksa
Macut smatra da je takva odluka u suprotnosti s Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina. Objašnjava da je Statut iz 2009. vukovarskim Srbima omogućavao da dokumente koje izdaje grad dobiju na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Da bi ostvarili to pravo, oni će ubuduće morati podnijeti pisanu molbu i platiti 20 kuna.
Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina propisuje da je vijeće nacionalne manjine, ako smatra da je lokalni statut ili neka statutarna odredba protivna Ustavu, ustavnom ili drugom zakonu koji regulira njihova prava, o tome mora odmah obavijestiti Ministarstvo uprave.
Ako i Ministarstvo zaključi da je akt protivan Ustavu ili zakonima, u roku osam dana obustavit će njegovu primjenu na 30 dana. Vladi će proslijediti odluku o obustavi i prijedlog za pokretanje postupka ocjene ustavnosti akta.
Odluka na Ustavnom sudu
Vlada potom ima 30 dana za pokretanje postupka pred Ustavnim sudom, koji za konačnu ocjenu ustavnosti nema određeni rok.
U Vladi neslužbeno tumače da će stav Ministarstva uprave o Vukovarskom statutu ovisiti o tome što Vijeća srpske nacionalne manjine smatra spornim. Ministarstvo će vjerojatno privremeno obustaviti primjenu Statuta, a konačnu odluku prepustit će Ustavnom sudu.
Srpsko narodno vijeće (SNV) upozorit će nadležne institucije u Hrvatskoj, EU, Vijeće Europe i UN zbog 'nezakonitosti i neustavnosti'.