I OVO BRODOGRADILIŠTE IDE U STEČAJ? /

Radnici mjesecima nisu primili plaće, spremaju se novi otkazi, a vlasnik bi gradio kruzere

Image
Foto: Ivo Čagalj/PIXSELL

Račun trogirskog škvera, u vlasništvu Kermas energije Danka Končara, u dugotrajnoj je blokadi zbog ukupnog iznosa od 3,7 milijuna kuna.

2.3.2021.
22:03
Ivo Čagalj/PIXSELL
VOYO logo

Nakon više od četiri mjeseca neprekinute blokade, Fina je po službenoj dužnosti podnijela Trgovačkom sudu u Splitu prijedlog za pokretanjem stečajnog postupka nad trogirskim brodogradilištem, tvrtkom Hrvatska brodogradnja Trogir (HBT) čiji dio radnika već sedam mjeseci muku muči kako preživjeti bez ili s bitno umanjenim plaćama, piše Novi list.

Račun trogirskog škvera, u vlasništvu Kermas energije Danka Končara, u dugotrajnoj je blokadi zbog ukupnog iznosa od 3,7 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PROSVJED RADNIKA PRED BRODOTROGIROM: /

Evo kako direktor objašnjava zašto im nisu isplaćene plaće

Image
PROSVJED RADNIKA PRED BRODOTROGIROM: /

Evo kako direktor objašnjava zašto im nisu isplaćene plaće

Direktor uvjerava da stečaja neće biti

Direktor HBT-a Mateo Tramontana uvjeren je da do stečaja neće doći i da će sva radnička potraživanja biti podmirena. On tvrdi da je pred realizacijom kredit kojim bi se zatvorila sva dospjela dugovanja, uključujući i radnička potraživanja koja iznose oko 3,3 milijuna kuna. Inače, namirenje svih dospjelih javnih davanja i obveza jedan su od uvjeta koji je Vlada u studenome prošle godine postavila za odluku o davanju državnih jamstava za osiguranje avansnih uplata kupca za dva polarna kruzera koja bi se u Trogiru trebala graditi za američkog naručitelja.

Povjerenik Sindikata metalaca u Brodotrogiru Ivica Sorić kaže, pak, da očajni radnici već predugo slušaju takva obećanja uprave, dok istodobno ne mogu plaćati račune i nemaju od čega živjeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Četrdesetak radnika već četiri mjeseca bez plaće

"Pitam vas kako bi reagirali da vama vaš poslodavac, znači građani Lijepe Naše, pet mjeseci ne isplate plaću? E, to se upravo dešava meni i mojim kolegama iz Hrvatske brodogradnje Trogir. Mi radnici smo diskriminirani i nemamo nikakva prava jer prema našim zakonima kad je firma blokirana, radnik ne može tražiti svoju neisplaćenu plaću i nema se odakle naplatiti«, poručila je putem Facebooka predsjedniku Vlade glasnogovornica Stožera za obranu Brodotrogira Ljiljana Geić.

Dok radnički predstavnici tvrde kako 40-ak radnika Brodotrogira u posljednja četiri mjeseca nije dobilo niti kune, a više od stotinu radnika samo trećinu ili četvrtinu plaće, direktor Tramontana kaže da je riječ samo o četrdesetak radnika, mahom iz HBT-a, koji nisu dobili plaću zadnja tri mjeseca.

Od 1200 ostalo 405 radnika, a bit će još 'viškova'

Brodotrogirova tvrtka HBT trenutno zapošljava 106 radnika, od kojih je njih sedamdeset i četvero prebačeno da radi poslove za Brodotrogir Cruise, drugu tvrtku-kćer Brodotrogira kojoj je Vlada, na svojoj sjednici početkom studenog, dala suglasnost na potkoncesiju na polovici prostora koncesijskog područja HBT-a. Riječ je oko 60.000 četvornih metara morskog i kopnenog dijela, a čini se da Brodotrogir Cruise sve više preuzima i djelatnost brodogradnje od HBT-a, piše Novi list.

Spomenuta Vladina odluka o jamstvima za polarne kruzere adresirana je upravo na ovu tvrtku, koja je unutar Brodotrogir grupe osnovana u ljeto 2018. godine. Početkom iste godine završen je program restrukturiranja Brodotrogira u kojem je od prijašnjih 1200, danas ostalo raditi tek 405 radnika. A prema svemu sudeći, broj zaposlenih bit će još manji jer direktor Tramontana kaže da su u pripremi programa zbrinjavanja viška radnika, njih pedesetak te da su na taj korak prisiljeni jer je situacija s Covidom-19 otežala poslovanje škvera. Tramontana također tvrdi da je, naspram prozivkama radnika, Končar "čvrsto opredijeljen da zadrži brodogradnju u Trogiru".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo