U zagrebačkim srednjim školama pojavio se hepatitis A, poznat još i kao zarazna žutica. Otkriveno je dvadesetak slučajeva zaraze među đacima, ali i djelatnicima, piše RTL. Stoga se Hrvatski zavod za javno zdravstvo oglasio priopćenjem u kojem pojašnjavaju simptome bolesti, načine zaražavanja, ali i savjetuju uprave škola što poduzeti u ovakvim situacijama.
Oboljeli mogu posumnjati u zarazu hepatitisom A ako osjete povišenu temperaturu, bol u trbuhu, mučninu, povraćanje i žuticu.
''Kao uzročnik identificiran je virus hepatitisa A koji se prenosi feko-oralnim putem, odnosno unošenjem kontaminirane vode ili hrane stolicom zaražene osobe ili rukama onečišćenim stolicom zaražene osobe. Infekcija se može proširiti bliskim kontaktima (kućnim, spolnim ili kontaktima u kolektivima). Oboljela osoba je zarazna 14 dana prije pojave i sedam dana nakon pojave simptoma žutice, a ako oboljeli ne razvije žuticu zarazan je 14 dana od pojave simptoma bolesti'', pojašnjavaju iz HZJZ-a.
Raznoliki načini zaraze
Jedan od načina zaraze je i jedenje hrane koju je pripremila zaražena osoba, a da pritom nije pravilno oprala ruke ili ih je oprala u zagađenoj vodi. Također, zaraziti se može i pijenjem kontaminirane vode, jedenjem sirovih ili nedovoljno kuhanih školjki koje su bile u kontaminiranoj vodi te sirove, neoprane i termički neobrađene hrane, poput voća, povrća ili sushija.
Zarazna se žutica može dobiti i u kontaktu sa zaraženom osobom, pri čemu su najrizičniji muškarci koji imaju spolni odnos s muškarcima, navodi HZJZ. Dodaju i kako je zaraza moguća ubrizgavanjem droge u organizam pomoću kontaminirane opreme.
''Škole o pozitivnom nalazu osobe koja je boravila u školi u vrijeme kada je bila zarazna zaprima informaciju od nadležnog Zavoda za javno zdravstvo, zaposlenika ili roditelja zaraženog učenika'', ističu iz HZJZ-a.
Dodatne higijenske mjere
Stoga predlažu uvođenje dodatnih higijenskih mjera u školama te preporučaju izbjegavanje dijeljenja hrane. Uz to, o zarazi je potrebno obavijestiti roditelje učenika i zaposlenike koji su bili u kontaktu s inficiranom osobom. Svaki novi slučaj zaraze potrebno je prijaviti liječniku školske medicine ili epidemiologu, a u školi imenovati osobu za nadzor dezinfekcije ruku i kontrolu izostanak bliskih kontakata zaražene osobe.
''Ako škola ima kantinu, provjeriti je li bilo oboljelih sa sličnim simptomima, upozoriti ih da u slučaju pojave istih ostanu kod kuće i jave se nadležnom liječniku obiteljske medicine radi daljnje obrade'', Zaključuju iz HZJZ-a u priopćenju.