U Hrvatskoj već kronično nedostaje liječnika. Premalo je pedijatara, ginekologa, radiologa… Zasad se sav posao stigne odrađivati, no iz Koordinacije hrvatske obiteljske medicine upozoravaju da to neće dugo još biti tako, pogotovo ne u njihovom djelokrugu rada.
"Od 2200 ordinacija obiteljske medicine, 103 ambulante su bez liječnika već dulje vrijeme, a 750 liječnika je starije od 60 godina i može u mirovinu, dok ih je 170 starije od 65 godina", otkrila je za Dnevnik.hr Nataša Ban Toskić, predsjednica KoHOM-a.
Slab interes, ali i specijalizacije
Istaknula je da na specijalizaciji nije niti četvrtina kadra koji nedostaje, a problematičan je i sve manji interes za bavljenje obiteljskom medicinom među mlađim liječnicima.
"Nema zamjene za godišnje, za bolovanja, već smo do nosa u vodi. Pucamo po šavovima. Uz rastući broj novih obaveza, ne znam koliko ćemo još moći izdržati", poručila je Ban Toskić.
Dijeljenje nije rješenje
Ministar zdravstva Vili Beroš sve želi riješiti dijeljenjem usluga između primarne i sekundarne zdravstvene zaštite, što je predsjednici KoHOM-a nerazumljivo, jer su sve djelatnosti u medicini specifične.
"Ne treba miješati sekundarnu i primarnu zaštitu. Mi ne želimo da netko drugi radi naš posao", poručila mu je i dodala da su po tom pitanju imali samo jedan sastanak.
"Još nismo vidjeli konkretne ideje i planove sa strane Ministarstva. Mi imamo izrađene prijedloge za izmjene zakona i nadam se da će se uvažiti", rekla je Ban Toskić i podsjetila ministra da jedino obiteljski liječnici mogu ukazati na prave probleme i ponuditi rješenje za stanje u obiteljskoj medicini.