HRVATSKI ZNANSTVENIK: /

'U pravu sam, a nitko odgovoran me ne doživljava. Ono što vičem tjednima upravo je objavio ugledni časopis'

Image
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

Bilo koja odgovorna osoba koja ne osigura barem 40% vlage u bolnicama, uredima i sl. bit će kriva za brojne nepotrebne zaraze i posljedično smrti.

24.3.2020.
7:57
Luka Stanzl/PIXSELL
VOYO logo

Hrvatski znanstvenik dr. Gordan Lauc, molekularni biolog i direktor Projekta ljudskog glikoma oglasio se na Facebooku o borbi protiv koronavirusa te ponovno ukazao na potrebu vlažnosti zraka.

'Koliko pišem o ovome već i moji prijatelji misle da sam prolupao. No nisam prolupao, u pravu sam, a nitko odgovoran me ne doživljava... Ono što vičem tjedima upravo je objavljeno u vrlo uglednom časopisu. U grijanim prostorima vlaga je vrlo niska što inaktivira mukoznu barijeru i potiče transmisiju virusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
U HRVATSKOJ 382 ZARAŽENIH, U SRBIJI OBOLJELA BEBA STARA 28 TJEDANA: /

U BiH u jednom danu od Covida-19 umrle dvije osobe

Image
U HRVATSKOJ 382 ZARAŽENIH, U SRBIJI OBOLJELA BEBA STARA 28 TJEDANA: /

U BiH u jednom danu od Covida-19 umrle dvije osobe

Nakon objave u ovakvom časopisu to se smatra znanstvenom istinom. Bilo koja odgovorna osoba koja ne osigura barem 40% vlage u bolnicama, uredima i sl. bit će kriva za brojne nepotrebne zaraze i posljedično smrti. Ravnatelji, direktori, ne želite imati tuđe živote na svojoj savjesti. Mediji, molim vas da ovo prenesete i prisilite odgovorne da ovlaživanje zraka uvedu u službene smjernice.

Premijeru Plenković i Ministre Beroš, predsjedavate Europskom Unijom u kritičnom trenutku. Molim upozorite svoje kolege da na vrlo jednostavan način transmisiju COVID-19 mogu značajno smanjiti. Možda čak prepoloviti. Ovo više nije jedan ludi znanstvenik koji trkelja po medijima. Ovo je znanstvena istina koja je javno objavljena i ne postupanje u skladu s njom nosi osobnu odgovornost za posljedice. Sve što trebate napraviti je ovlažiti zrak, a to je tako lako. Imate sve u filmiću koji sam snimio pred više od dva tjedna', napisao je Lauc.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jako je važno u obzir uzimati vlažnost u grijanim prostorima

Najnoviji tekst "Sezonalnost respiratornih virusnih infekcija", objavljen 16. ožujka u časopisu Annual Review of Virology, čiji su autori Miyu Moriyama, Walter J. Hugentobler i Akiko Iwasaki, stručnjaci sa Sveučilišta Yale i Medicinskog Instituta Chevy Chase u Marylandu, SAD, te Sveučilišta u Zürichu, snažno podržava tu tvrdnju.

U radu naglašavaju da je osim vanjske vlage jako važno u obzir uzimati vlažnost u grijanim prostorima. Veliko istraživanje provedeno u Americi pokazalo je da je u sezoni grijanja relativna vlažnost zraka u stanovima i javnim zgradama manja od 24 posto, što jako pogoduje transmisiji virusa, pa taj podatak smatraju jednim od značajnih elemenata zbog kojeg respiratorni virusi imaju sezonski karakter.

Do prijenosa virusa, naravno, dolazi i u vlažnim i toplim uvjetima, no tada prijenos ne ide primarno preko zraka, već predmetima i na druge načine, dodaje Lauc.

Ranija epidemiološka studija u 100 kineskih gradova pokazala je da svaki stupanj smanjenja relativne vlažnosti povećava indeks transmisije Covid-19 za 0.02 posto. To je u skladu s pokusima provedenim na životinjama koji su pokazali da podizanje vlažnosti s 20 posto na 50 posto može prepoloviti transmisiju virusa gripe, kaže Lauc.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suhi zrak isušuje barijeru protiv virusa

Problem je sa suhim zrakom što isušuje mukoznu barijeru koja je naša primarna linija obrane od virusnih infekcija. U normalnim uvjetima mukozna barijera funkcionira kao mreža koja lovi viruse i izbacuje ih van iz našeg respiratornog trakta.

Ako dulje vrijeme udišemo suhi zrak, ta barijera se isušuje i postaje nefunkcionalna pa virusi dobivaju pristup našim stanicama i mogu nas inficirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova mjera se često zaboravlja u borbi s koronavirusom dok se uglavnom ističu izbjegavanja socijalnih kontakata i često pranje ruku.

Virus nije jako smrtonosan, ali se brzo širi i može uzrokovati kolaps zdravstvenog sustava, čak i u razvijenim zemljama poput Italije. Stoga se moramo potruditi da usporimo njegovo širenje kako bi se ljudi koji zahtijevaju bolničku skrb zarazili u širem vremenskom roku, ističe Lauc.

Apsolutna vlaga jako ovisi o temperaturi, pa svaki put kada otvorimo prozore zimi gubimo 1-2 litre vode iz prosječne prostorije. Srećom, to se može lako popraviti korištenjem različitih ovlaživača ili isparavanjem kipuće vode.

Međutim, važno je napomenuti da je potrebno isparavati najmanje 3-4 litre vode dnevno da bi se dosegla vlažnost zraka od oko 50 posto, napominje Lauc.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Virusi su naš vječni neprijatelj, dosad smo izgubili nekoliko bitaka, ali još uvijek pobjeđujemo u tom ratu i preživjet ćemo i ovu epidemiju. Dva glavna oružja u našem arsenalu za "rat protiv virusa" su imunološki sustav i glikani. Većina interakcija između nas i patogena uključuje glikane, a razlike između između glikana omogućila je "urođenu zaštitu krda". No, da bi ta barijera bila učinkovita, mora održavati stalan protok sluzi, kaže Lauc.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo