Mirko Bilandžić voditelj studija terorizma i međunarodne sigurnosti na Filozofskom fakultetu, gostovao je u RTL Danas gdje je govorio o širenju sukoba s Bliskog istoka i novog terorističkog napada.
Upitan može li to spriječiti kontrole na granicama, rekao je da je terorizam fenomen s dubokim strukturalnim uzrocima i jedino rješenje je otklanjanje uzroka.
"U ovom slučaju bi to značilo stvaranje palestinske države. Da je ona ostvarena, što je međunarodnim pravom regulirano još 1947. godine, ne bi postojao ni Hamas ni palestinski džihad ni druge palestinske terorističke frakcije koje su na sceni zadnjih 30 godina. Ako se radi o sprječavanju budućih terorističkih akata, koriste se razne taktike, jedna od njih je i kontrola graničnih kretanja. To bi značilo da terorizam ima uvozne elemente, u nekim slučajevima na zapadu smo imali takvih elemenata i od tad postoji nekakva histerija oko kontrole granica. Ako uzmemo zapadnu Europu zadnjih 10 godina, svi slučajevi terorizma su bili domaći terorizam", kazao je.
Upitan treba li ipak Hrvatska pojačati kontrolu na granicu s BIH, kaže da Hrvatska, ako se radi o okružju, da ima niz sigurnosnih izazova, i ne radi se tu samo o BIH. "Ako se radi o terorističkom kompleksu, cijelo okruženje je na ozbiljnoj razini rizika i to bi bilo sasvim logično. Logika je da se podignu te razine sigurnosti, ali ne radi se tu o protuterorizmu. Jedina je važna obavještajna penetracija u terorističke grupacije. Jedini način da spriječite terorizam je da znate tko, kad i gdje će ga napraviti. Sve ostalo su samo tehničke implikacije. Treba vam moćna obavještajna služba", rekao je.
"Svaka razina podizanja sigurnosti će značiti da to prelazi kapacitete civilnih struktura i da smo u psihološkom stanju percepcije opasnosti koje ne moraju biti stvarne u pogledu prijetnji. To može dovesti do toga da se angažiraju vojne formacije u unutarnjim pitanjima na različitim tipovima poslova, poput onih koje se tiču osiguranja infrastrukturnih objekata. To će se događati i događalo se već u Europi", rekao je.
Humanitarni čin
Na pitanje je li to što je Hamas pustio prve taoce naznaka primirja ili ipak ne, rekao je da je to humani čin sa psihološkom porukom Hamasa Izraelu, Sjedinjenim Američkim Državama i cijelom svijetu o tome što je Hamas ustvari je u ovom procesu.
"Bliski istok je jedno od kriznih žarišta svijeta zadnjih 70 godina i tamo uvijek nešto može eskalirati što može dovesti do globalnog sukoba. U ovom trenutku globalni sukob je jedan od pet scenarija gdje se mogu razviti novi procesi. Ono što je izvjesno ovog trenutka jest da mi se čini da je to ograničena, ali brutalna, operacija. To će izvjesno značiti uključivanje afilijacija Hamasa u taj sukob koji će za sada ipak ostati, čini mi se, na toj regionalnoj razini", kazao je.