Ministar financija Zdravko Marić priprema zakon prema kojem će država blokiranima oprostiti dugove u iznosu manjem od iznosa prosječne plaće, javlja Večernji list. Za proteklu godinu prosječna plaća je iznosila 5685 kuna, a oprost od strane države se odnosi na dugove prema središnjoj državi, gradovima, općinama te državnim i komunalnim poduzećima. Kad se zakon donese i kad se dugovi oproste radit će se o presedanu svjetskih razmjera.
Dugove koji iznose manje od 5685 kuna u Hrvatskoj ima 91.000 blokiranih građana i njihov ukupan dug prema vjerovnicima iznosi 235,4 milijuna kuna.
Očekuje da primjer slijede i privatni vjerovnici
Zanimljivo je i kako Marić očekuje da će primjer države slijediti i privatni vjerovnici, posebno telekomunikacijski operateri.
Ministarstvo finanacija ipak još uvijek ne otkriva pod kojim će se uvjetima ići u otpis dugova, no pitanje je kako će to pravdati pred Europskom komisijom, ali i građanima koji redovno podmiruju svoje obveze.
'Zatekla me ova najava, pogotovo da se zakon donosi pred izbore jer se onda postavlja pitanje s kakvim motivima? Je li ovo možda skretanje pozornosti s Agrokora', pita se Nikola Mijatović, profesor na Pravnom fakultetu koji napominje da otpis dugova sada regulira nekoliko propisa.
A što s urednim platišama i neblokiranima?
Odvjetnici tako naglašavaju da će se oprost duga morati primijeniti i na strance, a nije nemoguće da uredni dužnici krenu s protutužbama prema državi kako bi i oni dobili svojih pet, šest tisuća kuna, jer smatraju da se ne smije kažnjavati uredne porezne obveznike tako što će na njih prevaliti teret neurednih dužnika.
Čak i Goran Aleksić iz udruge Franak kaže da bez preduvjeta ne bi donosio zakone o oprostu dugova.