Misteriozni kineski virus ubio je već 17 ljudi. Svjetska zdravstvena organizacija na izvanrednom je sastanku u srijedu navečer razmatrala treba li proglasiti međunarodnu zdravstvenu krizu, ali odluku su odlučili odgoditi za sutra.
U kineskom gradu Wuhanu otkud je zaraza krenula - prekinut je javni prijevoz, 9 milijuna stanovnika dobilo je savjet da nikamo ne idu, a svima ostalima savjetuje se da ne putuju tamo.
Virus se s tržnice u Wuhanu već proširio u nekoliko kineskih pokrajina, kao i u SAD, Južnu Koreju, Tajvan, Tajland, Japan. Ako netko u Hrvatskoj nešto zna o virusu koji je svijetu dosad bio nepoznat, to je voditelj Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo, doktor Bernard Kaić koji je gostovao u RTL Direktu.
VEZANI ČLANAK
"Nije blizu. Zvuči prijeteće, ali još ne zvuči loše", kazao je Kaić o koronavirusu te dodao da bi proglašenje izvanrednog stanja omogućilo bolju koordinaciju u odgovoru na epidemiju.
"Tu koordinaciju, u velikoj mjeri, onda preuzima Svjetska zdravstvena organizacija", rekao je Kaić te dodao da neke zemlje već sada provode i više nego što bi proglašenje međunarodne javnozdravstvene opasnosti donijelo.
Kinezi su vrlo rano definirali da se radi o potpuno novom virusu
"Neke zemlje već uvode termometriranje u zračnim lukama. Kina je već uvela pregled onih koji izlaze iz Wuhana, a uskoro će ukinuti i letove iz Wuhana, što WHO ne bi nikada preporučio", rekao je Kaić te dodao da se vidi kako su Kinezi po pitanju ove bolesti u nekim stvarima ažurni, a u drugima zaostaju.
"Vrlo su rano definirali da se radi o potpuno novom virusu, definirali njegovu gensku sekvencu, podijelili ju sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom. S druge strane im nedostaje podatak koliko imaju oboljelih po danima u zadnjih mjesec dana. Ukupan broj oboljelih s kojim se barata, 200, 300, 400, ovisno o izvoru... Nigdje se ne može vidjeti krivulja obolijevanja. Ne zna se je li se ovi novooboljeli dodaju na neke stare koji su bili oboljeli pa su se sada testirali. Nedostaju neke osnovne stvari", rekao je Kaić i dodao da Kinezi provode jako stroge mjere sprječavanja širenja bolesti.
Još se ne zna uzrok
"Pretpostavlja se da je izvor virusa iz životinjskog svijeta, no još se ne zna koji. Uzeli su uzorke s tih tržnica i sada pregledavaju, ali još nema odgovora tko je izvor", kazao je Kaić te dodao kako nije neobično da se još ne zna uzrok. Smatra da se u roku od nekoliko mjeseci neće napraviti cjepivo za ovaj virus.
Ponovio je i savjete za ljude koji putuju u područja u kojima se pojavio virus.
"To su sve one preporuke koje se ljudima daju da spriječe gripu ili trovanje hranom: često pranje ruku, ne dirati mrtve i bolesne životinje, ne biti u bliskom kontaktu s bolesnicima. Ako se baš mora, onda koristiti masku i rukavice. Put prijenosa još nije jasno definiran i treba se pridržavati svih mjera koje sprječavaju prijenos putem hrane, prljavih ruku, a i kapljičnim putem", zaključio je Kaić.