Dolaskom jutra slabost je savladala mladića. Dehidracija, umor i nemogućnost za samostalni povratak ugrozili su mladićev život. U akciju spašavanja uključeni su bili Središnjica za traganje i spašavanje na moru (195), Državna uprava za zaštitu i spašavanje (112), Lučka kapetanija Rab, Policijska postaja Rab te HGSS stanica Rijeka - ispostava Rab, objavio je HGSS na svojim stranicama.
U koordiniranoj akciji svih službi spašavatelji HGSS-a došli su do mladića, a potom je plovilom Lučke kapetanije prevezen na Rab i u pratnji policije odvezen u bolnicu.
Problematični, a mora ih se besplatno spašavati
U HGSS-u upozoravaju kako je ovo još jedno u nizu nenaplaćenih spašavanja.
"Hrvatska je turistička zemlja i djelom od turista živi. Prema turistima i njihovim postupcima mora postojati i određena doza tolerancije (naravno ne u segmentu narušavanja javnog reda i mira). Ovaj primjer je jedan u nizu kada se postavlja pitanje trošenja nacionalnih resursa i opravdanosti besplatnog spašavanja. Nenaplaćivanje spašavanja odnosi se na cjelokupni sustav zaštite i spašavanje, a ne samo na HGSS. Često se upire prema pojedincu i neodgovornom ponašanju, ali postoji i drugi dio priče", ističu u HGSS-u.
Hrvatska - zemlja za veliki odmor i dobru zaradu osiguravajućih društava
Podsjećaju kako stranci odlaskom na ljetovanje uplaćuju i policu putnog/zdravstvenog osiguranja, ali da taj novac oni koji provode akcije spašavanja ne mogu naplatiti.
"Problem leži u činjenici da sudionici sustava traganja i spašavanja ne mogu naplatiti – fakturirati račun osiguravajućoj tvrtki. Dakle novac ostaje samo osiguravajućim društvima. Problem je uočen i na njegovom se rješenju radi, ali dok se sustavno ne riješi, Hrvatska i dalje ostaje zemlja za veliki (aktivni) odmor i dobru zaradu osiguravajućih društava", zaključuju u HGSS-u.