'Ngresni' centar - kako sada piše na ulazu - postat će uskoro 'Kongresni', a zgrada Nacionalne i sveučilišne knjižnice za pet mjeseci postaje središte Europske unije. Na transformaciji već tri mjeseca bez pauze radi 60 radnika i iako se čini da je posla još puno, voditelj radova Ilko Đugum je gotovo siguran da će sve biti na vrijeme: ''Svi se nadamo da će biti i dajemo sve od sebe''.
- Finska preuzela predsjedanje EU: Prioriteti su klimatska kriza i borba protiv hibridnih prijetnji
- Predsjedanje Europskom unijom ozbiljan je posao: Što radi Vlada i gdje su građani?
- Zašto Vlada isključuje građane i civilno društvo iz predsjedanja Unijom?
Skela je nisko, a radovi u visokom stupnju, iako za neuko oko, pomalo nevidljivi. Đogum kaže: ''U fazi izvođenja su akustične obloge jer imamo zahtjev da u ovoj dvorani mora biti odjek ispod jedne sekunde. U stropu su u fazi razvodi instalacija, odimljavanja, svih kompletno instalacija jake i slabe struje''.
Bit će to glavna kongresna dvorana s kompjuterskim podom, elipsastim stolom, velikim video zidom i kabinama za prevoditelje na 24 službena jezika. A prije nego stupe u ovu zgradu, svi će ministri i državni tajnici na račun Europske unije morati na poseban trening.
''Morate znati kamo ćete doći, kako se govori, kako se dolazi, gdje se sjeda, kako se konferira, to su sve određene vještine koje treba savladati'', ističe ministar vanjskih i europskih poslova Goran Grlić Radman.
Svoje će vještine najčešće pokazivati u Bruxellesu, gdje će se održati čak 1400 sastanaka i događanja, dok će ih u Zagrebu biti 160. Iako su se briselska događanja trebala odvijati u zgradi, koja već šest godina zjapi prazna, a Hrvatska ju je platila čak 85 milijuna kuna, za njih će nam prostor posuđivati bugarsko predstavništvo. I tu će uslugu naplaćivati 28.000 eura mjesečno, ukupno – 168.000 eura.
Konačno će urediti i petinu zgrade koja nikad nije bila dovršena
Ministar kaže, to je problem koji će riješiti: ''Mi koji smo za to odgovorni, mi imamo kamenčić u cipeli, i to nas žulja, mi smo na pragu tog rješavanja, ali ta dinamika … postoje ta neka razna rješenja, ali mislim da smo pronašli najbolje, tako da će javnost biti informirana''.
A što će biti s ovom zgradom, kad završi predsjedanje Europskom unijom – postoje želje, ne još i planovi.
''Nadam se da smo u prostoru Nacionalne i sveučilišne knjižnice gdje ćemo imati naš trajni izložbeni postav, gdje će biti grafička zbirka, gdje ćemo imati digitalnu knjižnicu, sve one naše potrebe koje trebamo, za koje trebamo prostor, a koje nemamo trenutno'', nada se Tatjana Petrić, glavna ravnateljica Nacionalne i sveučilišne knjižnice.
Strpljenje se očito isplati. NSK će, uz prostor bivše Gruntovnice, koja će za predsjedanja koristiti novinari i delegati - konačno urediti i onu petinu zgrade koja nikad nije bila dovršena.
Zadnji radovi prije nego stignu Macron, Merkel i ostali bit će uklanjanje žvakaćih guma i pranje prozora. Sve kako bi zgrada iz Trnja dogurala do europskih zvijezda.