Cjepiva Pfizer-BioNTecha, Moderne i AstraZenece-Oxforda u zemlje Europske unije zasad neće stizati u dogovorenim količinama. To za Hrvatsku znači 30 posto manje cjepiva u idućih mjesec dana, a prevedeno u brojke i mjesece znači da do kraja ožujka ne bi stiglo predviđenih 250.000 doza, nego barem 80.000 manje.
S dosad pristiglim dozama, u Hrvatskoj je cijepljeno 58.077 osoba, od kojih je 11.907 primilo obje doze. Taj je proces u proteklih mjesec dana bez problema odrađen u domovima za starije osobe i zdravstvenim institucijama, gdje su cijepljene najugroženije skupine građana. No, neugodne vijesti iz inozemstva stigle su baš u trenutku započinjanja druge faze cijepljenja osoba starijih od 65 godina. Sad je sve u rukama Europske komisije, koja pokušava natjerati proizvođače da se drže ranije potpisanih ugovora.
"Budu li stizale povećane količine cjepiva, županijski zavodi za javno zdravstvo imaju gotove planove prema kojima je moguće u manje od mjesec dana cijepiti više od milijun građana", rekao je za Jutarnji ministar zdravstva Vili Beroš te dodao kako je Hrvatska u tom slučaju spremna povećati broj timova.
Milijun i pol ljudi u mjesec dana
Svaki tim, koji se sastoji od liječnika i medicinske sestre u osam sati može cijepiti 48 osoba. Pedeset timova bi u jednom danu moglo cijepiti 50.400 ljudi, čime bi za mjesec dana bila dostignuta brojka od preko milijun i pol cijepljenih građana. Timovi bi bili raspoređeni ovisno o broju stanovnika na određenom području, a predviđeno je i otvaranje punktova za cijepljenje.
"Mi smo spremni za ubrzano cijepljenje, ali, nažalost, već ovaj tjedan sve se svelo samo na docjepljivanje korisnika i zaposlenika u domovima za starije", kaže Zvonimir Šostar, ravnatelj NZJZ-a "Dr. Andrija Štampar".
Dodatni angažman
Europska unija pozvala je proizvođače cjepiva da podnesu izvještaje o tome zbog čega kasne s proizvodnjom i isporukom cjepiva. Time je ugrožen plan da se do ljeta cijepi 70 posto odraslog stanovništva Unije. kako bi se to postiglo, farmaceutske kompanije moraju dodatno povećati svoje proizvodne kapacitete i nadoknaditi zaostatke, što znači da bi u nekom trenutku u Hrvatsku mogle početi stizati tranše od nekoliko stotina tisuća doza.
Iz Ministarstva zdravstva poručuju da su spremni i za taj scenarij, koji podrazumijeva i cijepljenje u sportskim dvoranama. Izvjesno je kako će se, osim obiteljskih, u taj proces uključiti i školski liječnici te medicina rada.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.