Tako je u slučaju protiv Hrvatske koji je 2010. godine došao u Strasbourg ustanovljeno da su sudski vještaci bili zaposleni u istoj zdravstvenoj ustanovi kao i liječnik čije su postupke vještačili, što je trebalo dovesti u pitanje njihovu nepristranost. Naime, 1994. godine je sestra podnositelja tužbe primljena u bolnicu u Zagrebu kao hitan slučaj za operaciju abdominalnog tumora. Usprkos potrebi za hitnom operacijom, liječnik B. je operaciju odgađao dok mu podnositelj zahtjeva, sedam dana kasnije, nije platio 5.000 njemačkih maraka. Dva dana nakon operacije žena je umrla, piše Novi list.
Krajem 2004. podnositelj tužbe i još dva rođaka preminule podnijeli su kaznenu prijavu protiv liječnika zbog primanja mita i nesavjesnog liječenja, ali ga je tri godine kasnije Općinski sud u Zagrebu oslobodio, pri čemu se oslobađajuća odluka u odlučujućoj mjeri zasnivala na nalazu i mišljenju vještaka - koji su bili zaposleni u istoj ustanovi kao i liječnik!
U još dva slučaja protiv Hrvatske, koji se odnose na postupanje prema osobama s duševnim smetnjama, odnosno oduzimanje poslovne sposobnosti i prisilni smještaj u psihijatrijsku ustanovu, Europski sud je utvrdio da su psihijatrijska vještačenja osoba provedena bez pregleda od strane vještaka-psihijatara. Konkretno, u jednom slučaju, nalaz i mišljenje je vještak donio na osnovu medicinske dokumentacije iz spisa i telefonskog razgovora s osobom koju je vještačio! U drugom slučaju je odluka o hospitalizaciji donesena samo na osnovu medicinske dokumentacije.
Rade bez nadzora
Da postoji problem s radom sudskih vještaka priznaju i u Hrvatskom društvu sudskih vještaka. Naime, u Hrvatskoj je evidentirano oko 3.500 vještaka, od kojih je 1.700 učlanjeno u neobavezno Hrvatsko društvo sudskih vještaka (HDSV), nekoliko stotina članova imaju druge dvije udruge, ali više od tisuću vještaka nisu članovi niti jedne udruge, niti itko kontrolira njihov rad.