U izvještaju OESS-a ističe se kako postoji potreba i da će OESS najvjerojatnije uputiti u Hrvatsku ograničenu promatračku misiju, kao i u vrijeme prošlih predsjedničkih izbora, navodi u svojoj analizi Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES).
Institut problematizira nezakonitost i neustavnost parlamentarnih izbora u Hrvatskoj 4. prosinca: velike razlike između "vrijednosti" glasova u različitim izbornim jedinicama su neustavne, a na to je upozoravao i Ustavni sud.
OESS-u je problematično i financiranje izbornih kampanja, izborna kampanja koja je obilježena istragama o korupciji i slučajem Sanader, ulazak Hrvatske u Europsku uniju te porast nacionalističke retorike.
'Istrage će se proširiti na HDZ BiH'
"Istrage, koje se provode protiv HDZ Hrvatske vjerojatno će se proširiti na HDZ BiH, jer su utemeljene sumnje da se radi o pronevjeri milijuna hrvatskih kuna poreznih obveznika, koje su se odvijale preko HDZ BiH i dijela njegovog čelništva", navodi se u izvještaju IFIMES-a.
Navode nadalje da je prema Corruption Perceptions Indexu (CPI) organizacije Transparency International za 2010. godinu Hrvatska zauzela 62. mjesto zajedno s Ganom, Makedonijom, Samoom, a prema slobodi medija nalazi se na 85. mjestu i statusom zemlje s djelomično slobodnim medijima. Ističu i kako je Hrvatska trenutno zadužena za gotovo skoro cijeli BDP. Zbog svih tih problema, birači žele promjene, a tome svjedoče i rezultati njihovog istraživanja javnog mnijenja po izbornim jedinicama, koji daju snažnu prednost SDP-a pred HDZ-om.
Ni Merkel ne može spasiti HDZ
Naime, prema ovom ispitivanju, Kukuriku koalicija (SDP, HNS, IDS, HSU) osvaja 34,2 posto glasova, a HDZ 21,1 posto. Zanimljivo je da po njima nijedna druga stranka ne prelazi prag. Čak je 19,3 posto neodlučnih birača.
Prema tim podacima je gotovo 65 posto ispitanika ustvrdilo kako će izaći na izbore, dok je neodlučnih 17,8 posto. 38,9 posto ispitanika smatra Zorana Milanovića primjerenijim kandidatom od Jadranke Kosor (24,1 posto).
"Potpora njemačka kancelarke Angel Merkel i drugih vidnih europskih političara desne orijentacije ne može pomoći HDZ-u, jer su izbori prvenstveno unutarnje političko pitanje u Hrvatskoj", smatraju na Institutu.
Što se tiče podrške ulaska Hrvatske u EU, za EU je 55,3 posto ispitanih, a protiv je 36,3 posto. Stav o Uniji nema 8,4 posto ispitanika. Sa životnim standardom u državi nezadovoljno je 51,1 posto građana. Jedno od anketnih pitanja bilo je i vjerujete li Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala: čak 76,3 posto anketiranih se izjasnilo pozitivno, a 15,4 posto ih ne vjeruje USKOK-u.
Na pitanje o podršci dosadašnjoj politici predsjednika Ive Josipovića 52,3 posto ispitanih se izjasnilo kako je podržava, a 33,6 posto joj se protivi. Spomenimo tu i da 59,6 posto o Josipovićevom prethodniku Stjepanu Mesiću ima pozitivno mišljenje, odnosno njegovo djelovanje na unutarnjopolitičkoj sceni smatraju takvim.