Miščević je Tanjugu rekla da neće odustati od te točke dok ne dobije zeleno svjetlo od Zagreba.
Naime, Hrvatska nije dala svoju suglasnost o ispunjenim uvjetima za otvaranje pregovora za ulazak Srbije u EU. Predsjedavajuća Nizozemska je, izvještava Tanjug, spremna je organizirati otvaranje pregovora u lipnju.
"I drugi imaju zakone o nadležnosti sudova za ratne zločine"
Hrvatska nije dala suglasnost jer očekuje od Srbije da izmjenama zakona ukine svoju navodnu regionalnu nadležnost za suđenja za ratne zločine tijekom posljednjeg rata u bivšoj državi. Zahtjeva i zastupljenost hrvatskih manjina u tamošnjoj Skupštini te srpsku suradnju s Haškim sudom.
Tanjug javlja da nijedan od tih zatjeva nema direktne veze sa poglavljem 23 te da su izvori u Europskoj Komisiji kazali srbijanskoj televiziji RTS kako je pogrešno blokirati Srbiju na početku. U EK navode, nastavlja Tanjug, da jedanaest zemalja članica EU ima "slične zakone o univerzalnoj nadležnosti sudova za ratne zločine, zbog čega nema osnove da se ukidanje traži od Srbije".
Vučić neće nikoga zvati
O svemu se oglasio i premijer Srbije Aleksandar Vučić koji kaže da je zakon o regionalnoj nadležnosti srpskih sudova o kojem Hrvati govore donesen 2003. godine te da je na osnovu njega Srbija uhitila odgovorne za zločine na Ovčari i u Srebrenici.
Blic prenosi Vučićevu reakciju koji je rekao da Srbija neće nikoga moliti te da neće mijenjati svoje zakone samo zato što to Hrvatska traži:
"Srbija je zemlja koja se nalazi na putu u EU, ali je štitila svoju slobodu i nezavisnost. I danas, kada u Bruxellesu Hrvatska neće pružiti podršku Srbiji na njenom europskom putu, neki očekuju da ćemo nekoga moliti. Ali, nećemo uputiti nijedan telefonski poziv", smatra Vučić.
"Srbija je zemlja slobodnog naroda i nikada neće biti vreća za udaranje bilo kome", navodi se u Vučićevom priopćenju.