HRVATSKI BISKUPI PROTIV ZABRANE MISE U BLEIBURGU: /

'To znači nepoštivanje žrtava'

Image
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
8.3.2019.
17:05
Grgo Jelavic/PIXSELL
VOYO logo

Hrvatska biskupska konferencija (HBK) u petak je izrazila duboko neslaganje s odlukom Katoličke crkve u Koruškoj da ove godine ne dopustiti slavljenje mise zadušnice na bleiburškom polju te je u cijelosti odbacila i razloge koji se navode za takvu odluku.

"Dijecezanski upravitelj biskupije Gurk Klagenfurt mons. Engelbert Guggenberger, odlučio je ove godine ne dopustiti slavljenje mise zadušnice na bleiburškom polju. Hrvatska biskupska konferencija sa žaljenjem je primila tu odluku i izražava svoje duboko neslaganje s razlozima koji se navode za takvu odluku i u cijelosti ih odbacuje", ističe se u priopćenju Tiskovnog ureda HBK.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatraju da "uskraćivanje mogućnosti molitve za žrtve te velike tragedije hrvatskoga naroda znači nepoštivanje žrtve i gubitak osjećaja za patnju nedužnih".

Podsjećaju da su predstavnici HBK i Austrijske biskupske konferencije u nekoliko navrata razgovarali o obilježavanju bleiburške tragedije. Također, navode i da se HBK uključila preko Ravnateljstva dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu Hrvatske biskupske konferencije i Biskupske konferencije BiH u organizaciju misnoga slavlja na bleiburškome polju 2003. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svih proteklih godina, a napose prošle 2018. godine, euharistijsko slavlje je proticalo dostojanstveno kako i priliči toj najuzvišenijoj molitvi Crkve", naglašava u priopćenju HBK.

Sastanak Počasnog bleiburškog voda

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković upoznat je s informacijom da je Katolička crkva u Koruškoj odbila molbu Hrvatske biskupske konferencije (HBK) za održavanjem mise na Bleiburgu, a kako je Sabor pokrovitelj te komemoracije, planira najprije obaviti razgovore s organizatorima te potom odlučiti što dalje i uskladiti buduće postupanje.

Kako se doznaje iz izvora bliskih Uredu predsjednika Sabora, razgovarat će se najprije s Počasnim bleiburškim vodom i Katoličkom crkvom odnosno Hrvatskom biskupskom konferencijom koji su organizatori komemoracije, nakon čega će odlučiti što dalje.

Kako se neslužbeno doznaje, na tu temu se u petak održava i sastanak Počasnog bleiburškog voda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ni ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić nije u petak željela detaljnije komentirati odluku crkve u Austriji da zabrani održavanje mise za poginule vojnike Nezavisne Države Hrvatske pored Bleiburga, nego je ocijenila da je misa najbolji način da se komemoriraju žrtve iz Drugog svjetskog rata.

"Ne treba komentirati ono što druge države rade...za nas je Bleiburg mjesto sjećanja i komemoracije za žrtve koje su tamo bile", izjavila je novinarima Pejčinović Burić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Najbolji način da se komemoriraju je sveta misa", dodala je.

Odbijena misa

Katolička Crkva u Koruškoj odbila je molbu Hrvatske biskupske konferencije za održavanjem mise na Lojbaškom polju pored Bleiburga zbog toga jer se ova misa politički instrumentalizira, priopćila je u petak tamošnja Katolička crkva.

Tajnik biskupije u Klangenfurtu monisnjor Engelbert Guggenberger smatra da misa koja se trebala održati 18. svibnja šteti ugledu Katoličke Crkve i da je "postala dio manifestacije koja se politički instrumentalizira i dio je političko-nacionalnog rituala koji služi selektivnom doživljavanju i tumačenju povijesti".

U priopćenju koruške Katoliče crkve navodi se i kako je odluka o uskraćivanju dozvole za održavanje mise pored Bleiburga, koja je trebala biti održana 18. svibnja, donesena nakon "temeljite analize“ prošlogodišnjeg skupa kao i "brojnih razgovora“ između predstavnika austrijske i Hrvatske biskupske konferencije, u kojima su sudjelovali i vjernici hrvatske zajednice u Koruškoj kao i predstavnici austrijskih sigurnosnih organa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se skup održava na privatnom posjedu, održavanje mise iziskuje dozvolu nadležne crkve u Koruškoj.

Austrijska država se od prošle godine počela pojačano kritički odnositi prema skupu u Bleiburgu, na inicijativu nekoliko austrijskih zastupnika Europskog parlamenta. Nedavno je stupio na snagu i zakon koji zabranjuje ustaške simbole iz razdoblja ustaške NDH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo