HRVATICE IZ LONDONA U POTPUNOM ŠOKU: /

'Bojim se da će krenuti onako kako je to krenulo raspadom Jugoslavije'

Image
Foto: LEON NEAL/AFP

Odluka Britanaca da izađu iz EU-a zabrinula je brojne građane ali i otvorila pitanje o njihovoj budućnosti u zemlji u kojoj godinama žive.

24.6.2016.
21:30
LEON NEAL/AFP
VOYO logo

POZNATI ANALITIČARI ZA NET.HR O POSLJEDICAMA BREXITA: ‘Velika Britanija postaje mala, a EU će biti Velika Njemačka’

"Strah me je, šokirana sam i razočarana. Bojim se rastućeg nacionalizma, prvi puta se osjećam nepoželjno u državi koju prihvaćam kao svoju. Ovo je pobjeda gluposti i niskih strasti', kazala je za Dnevnik.hrGordana Hauselmaier, Riječanka koja u Londonu živi 12 godina i radi kao komercijalna menadžerica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brexit je i etički upitan

"Inače sam apolitična, no ovoga mi je puta uistinu žao što nisam mogla glasati jer nemam britansko državljanstvo. Do sada mi nije bilo potrebno - nisam osjećala diskriminaciju bilo kakve vrste i imala sam jednaka prava kao oni rođeni s britanskom putovnicom. Takvih poput mene ima mnogo, onih koji bi glasali za ostanak ali nisu mogli jer im do sada britansko državljanstvo nije trebao - i to je iskrivilo rezultat.

Za izlazak iz Europske unije nema nikakvog racionalnog objašnjenja - imigranti u Britaniju ne dolaze iz EU nego iz trećih zemalja te je za mene Brexit i etički upitan jer u današnje vrijeme trebamo rušiti granice a ne dizati nove", kaže Gordana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plaše ju, kaže, i ekonomske posljedice. "Svi mi živimo od plaće a funta je krahirala već prvi dan. Radim u tvrtki u kojoj je mnogo i kolega i kupaca iz drugih zemalja i pitanje je kako će se Brexit odraziti na nas", zaključila je Riječanka.

POSLJEDICE BREXITA; Vođe desnice u Nizozemskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji i Finskoj: ‘I mi želimo napustiti EU!’

'Jako se bojim gdje ćemo završiti za pet ili deset godina'

Mandalina Stričević iz okolice Splita, inače inženjerka građevine, koja u britanskoj prijestolnici živi više od 20 godina doslovce nije mogla suzdržati suze na upit kako je ona doživjela odluku Britanaca o napuštanju EU.

"Moje srce je slomljeno. Izlazimo iz Europe. Bojim se da ćemo krenuti onako kako je to krenulo raspadom Jugoslavije. Bojim se rastućeg nacionalizma a sve ukazuje da bi moglo doći do raspada Ujedinjenog Kraljevstva. Škoti su najavili referendum o neovisnosti i Brexit sigurno ide u njihovu korist, a slično je i sa Sjevernom Irskom koja je glasala za ostanak u EU. Rastu nacionalne strasti i mržnja. Jako se bojim gdje ćemo završiti za pet ili deset godina", ispričala je Mandalina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Strah od ekonomskih i političkih posljedica

No, i sama priznaje kako je kampanja za Brexit bila jako dobro usmjeravana, a na ruku joj je išla prije svega imigrantska kriza i mogući ulazak Turske u EU. "Antiislamsko raspoloženje ovdje je sve jače. Ljude se plaši da za tri-četiri generacije više neće biti Britanaca", kaže Stričević.

S obzirom da je u građevinskoj struci, brine ju i hoće li doći do pada stranih investicija u Velikoj Britaniji čime bi i njezin posao mogao doći u pitanje. Dodaje da je pad funte bio očekivan, ali da se još ne zna kakve će biti posljedice Brexita, kako ekonomske tako i političke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I imućniji britanski turisti koji su na odmoru u Hrvatskoj šokirani su odlukom o izlasku Velike Britanije iz EU. Jedna od njih rekla je da odmah ide 200 tisuća funti promijeniti u dolare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo