Prema podacima Agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED, ukupna potrošnja lijekova lani je rasla za visokih 15 posto. Za usporedbu, potrošnja lijekova u Europi na godišnjoj razini raste od šest do osam posto. Kao i proteklih godina, najviše su se trošile tablete za smirenje, lijekovi protiv visokog tlaka i masnoća u krvi, a zatim andoli i aspirini te različita sredstva protiv bolova.
Iako se hrvatski pacijenti drže svjetskog trenda, gdje lijekovi protiv tlaka i kolesterola već godinama drže primat u broju popijenih tableta, kriza je lani uzela svoj danak, pa su hrvatski pacijenti ipak najviše gutali Normabel i Helex, piše Novi list.
Potom slijjejde Amlopin i Atorvastatin, lijekovi namijenjeni liječenju hipertenzije. Upravo su antihipertenzivi zauzeli prvo mjesto na listi 30 najpropisivanijih lijekova na recept u 2009. godini, dok su tablete za smirenje, poput Normabela, Helexa ili Apaurina, zauzele sedmo mjesto na listi.
Gledajući ukupne iznose, najviše je novca iz zdravstvene blagajne potrošeno na citostatike te antibiotike i antihipertenzive, koji se također izdaju samo na liječnički recept. Samo na ove tri skupine lijekova potrošeno je više od milijardu kuna, odnosno gotovo četvrtina ukupne potrošnje lijekova.
Slijedeća milijarda kuna otišla je na lijekove protiv masnoća u krvi, psiholeptike, antidijabetike i analgetike, a na visokom mjestu su i lijekovi za opstruktivne bolesti dišnih puteva.
Iz vlastitog su džepa, za lijekove koji se ne mogu dobiti na recept, pacijenti najviše izdvojili za tablete protiv bolova i povišene temperature, pa su odmah iza andola i paracetamola najtraženiji lijekovi lani bili protuupalni lijekovi, poput Voltarena ili Ibuprofena.
Na visokom mjestu bili su i razni antiseptici, na što su Hrvati u samo godinu dana potrošili gotovo 18 milijuna kuna, a razlog je po svoj prilici bila pandemija svinjske gripe koja je krajem prošle godine praktički poharala police u ljekarnama.
Po potrošnji lijekova prednjačile su tri županije – Požeško-slavonska, Primorsko-goranska i Virovitičko-podravska, gdje je popijeno i po dvostruko više lijekova po glavi stanovnika nego u nekim drugim krajevima Hrvatske.
Prethodni članci:
arti-201003310031006 arti-201010150006006