Čak 66,3% Hrvata nikada se nije osjećalo kao Jugoslaveni. Prema zaključcima ovog istraživanja, Hrvatska je u potunosti izgrađena nacija.
Prema zaključcima knjige 'Strategija simbolične izgradnje nacije u državama Jugoistočne Europe' koja je nastala kao rezultat projekta istraživanja javnog mnijenja kojeg je proveo IPSOS, za veliku većinu hrvatske javnosti, jugoslavenstvo je izrazito negativan pojam, a bivša država povezuje se s lošim iskustvima kao što su komunizam i ugnjetavanje Hrvata, bez obzira na to koliko često desnica plaši s obnovom Jugoslavije, piše Jutarnji.
Proud to be Croat
90,8 posto ispiranika izjasnilo se vrlo ili donekle ponosnima što su građani Hrvatske. Njih 4 posto reklo je kako im se ne sviđa službena zastava Republiek Hrvatske, a više od 97 posto ispitnih je pokazalo sklonost nacionalnij himni.
Suprotno tome, samo 9,4 posto ispitanika je reklo kako je članstvo u bilo kojoj federaciji imalo pozitivne posljedice.
Najveća lojalnost novim državama na Kosovu i u Hrvatskoj
Hrvatska je, pokazalo je istraživanje, ostvarila najviši rezultat lojalnosti među novim državama regije, odmah iza Kosova. 'projektom izgradnje nacije u Hrvatskoj uspješno su prekinute povijesne i kulturne veze sa zamišljenom jugoslavenskom zajednicom, a hrvatsku nacionalnu državu, koja je niknula iz ruševina rata, istovremeno se proželo vjerskim i svetim obilježjima', zaključak je voditelja spomenutog projekta Vjerana Pavlakovića.
Zbog raspada Jugoslavije žali 68 posto stanovnika BiH, 71 posto stanovnika Srbije, te svega 18 posto u stanovnika Hrvatske, te njih još manje na Kosovu. Većina stanovništva Hrvatske socijalizam i Jugoslaviju, doživljava izrazito negativno, kao negaciju hrvatskog identiteta.