Bivša ministrica zaštite okoliša u SDP-ovoj Vladi Mirela Holy osvrnula se danas u razgovoru za N1 na činjenicu da visoki državni dužnosnici komentiraju istrage u tijeku, misleći pod tim komentar predsjednika Zorana Milanovića na aferu Janaf.
"Mislim da bi se visoki državni dužnosnici trebali suspregnuti od komentiranja istraga koje su u tijeku. Svaki tip komentiranja tekućih istraga u tom slučaju se može protumačiti kao pritisak na pravosuđe. Mislim da Milanović nije napravio dobru stvar kada su uključio u komentiranje cijelog slučaja. Očito da je shvatio da je njegov susret s Kovačevićem bio u vrijeme kad je on već bio pod nadzorom, ali mislim da je otišao predaleko u komentiranju cijelog slučaja", tvrdi Holy.
To što su već na početku jesenskog zasjedanja Sabora skinuti imuniteti trima saborskim zastupnicima, Holy kaže kako u Hrvatskoj nije ništa novo. "Vidimo da se bez obzira na ogromne korupcijske afere, političari ništa ne nauče i dalje su spremni riskirati. Ne možemo prejudicirati kakav će biti ishod ovih sudskih sporova, ali s obzirom na ono što se piše u medijima možemo vidjeti da je ta politička scena vrlo korumpirana."
Kozmetičke izmjene zakona
Govoreći o najavljenim izmjenama Zakona o lokalnoj samoupravi, Holy je rekla da se u ovom slučaju ne radi o stvarnoj reformi javne i lokalne samouprave, nego o jednom "kozmetičkom potezu, kojim Vlada želi pokazati da ima volje provesti reformu".
Mišljenja je da bi prava transparentnost bila kada bi postojao sustav kojim bi se svaka obrađena transakcija objavljivala u realnom vremenu na stranicama lokalne samouprave. To bi, tvrdi, trebala uvesti i država. "To bi onda bila potpuna transparentnost sustava. Šveđani to imaju više od desetljeća, možda i dulje", kazala je.
Holy ne vjeruje da bi to nužno spriječilo korupciju i namještanje poslova, ali da bi dužnosnici razmišljali što će raditi. "Bilo bi vidljivo je li neki dužnosnik trošio novac na parfeme ili na neke druge stvari".
Referendum o reformi
Dodala je da se javna poduzeća može kontrolirati, s obzirom na to da se sudjeluje u izboru ključnih osoba. "Sve dok bude tako, dok će se raditi neke političke trgovine, onda će se dodjeljivati određene količina sinekura u javnim tvrtkama i upravnim vijeća. Sve dok ne postoji politička volja da se provede reforma, neće biti stvarnih reformi", ističe Holy.
Smatra da je nužno reformu staviti na referendum svih građana Hrvatske, a ne samo lokalni. "Ako se nešto želi, onda se pronađe rješenje. Tu treba provesti vrlo široku javnu raspravu da građani budu informirani što dobivaju s takvom reformom", ističe.