"U bolničkom sustavu imamo prostora za racionalizaciju, i na tome ću inzistirati, a povećanje participacije u zdravstvenim uslugama ne dolazi u obzir!", poručio je potpredsjednik Vlade i ministar zdravstva Darko Milinović na najavu stranačkog kolege Andrije Hebranga da će se boriti protiv ukidanja ijedne bolnice u Hrvatskoj.
arti-201003160721006Po Milinovićevoj ideji, provedbom kategorizacije bolnica mogli bi 'otpasti' neki odjeli, pa čak i bolnice. Hebrang je rekao da bi umjesto toga trebalo povećati participiranje građana u financiranju zdravstva. "Svakome tko prati zdravstveni sustav vrlo je jasna politika Vlade da nema gašenja bolnica, pa ukoliko je prof. Hebrang izjavio da će se protiviti gašenju bolnica, neka bude bez brige", kazao je Milinović za Novi list, te dodao kako "prostora za racionalizaciju u bolničkom sustavu ima, kao i u ostatku zdravstvenog sustava".
Participacije su već dovoljno dale sustavu
Ministar kaže i kako su participacije već dovoljno dale zdravstvenom sustavu: na osnovi participacija i dopunskog zdravstvenog osiguranja bolnice su prihodovale oko 900 milijuna kuna, a primarna zdravstvena zaštita oko 450 milijuna kuna. Na taj način rebalansom od 1,3 milijarde kuna rasterećen je državni proračun, pa Milinović zaključuje kako "svakome tko tu činjenicu zna, mora biti jasno da povećanje participacije građana u zdravstvenim uslugama ne dolazi u obzir".
"Ako je istina da se prof. Hebrang zauzima za povećanje participacije, iz ovoga je jasno da ih neće biti, i da ću se oštro tome suprotstaviti. Dakle, odlučno u daljnju racionalizaciju i oštro protiv povećanja participacije građana", poručuje Milinović.
Bojimo se moguće tajkunizacije zdravstva
arti-201003160116006Da u Hrvatskoj niti jedna bolnica nije suvišna, s Hebrangom se slažu i u Hrvatskoj liječničkoj komori, no priznaju da bi bolnice mogle poslovati puno racionalnije.
"Jedna mala bolnica u Novoj Gradiški može se svesti na četiri osnovna odjela i specijalističko-konzilijarnu zaštitu, a bolničke pacijente slati u Slavonski Brod. Bolnice ne treba zatvarati, nego ih optimalno iskoristiti, a pritom se mora voditi računa o područjima u kojima su 'jake'. To ne smije biti birokratsko, socijalističko odlučivanje, nego treba maksimalno iskoristiti sve potencijale neke ustanove", kaže dopredsjednik Komore, Josip Jelić.
"Bojimo se da će doći do odvajanja kvalitetnih bolnica za bogatije, dok će manje kvalitetne biti prepuštene pacijentima koji nemaju ni novca, ni poznanstva. Stanje u zdravstvu nije dobro, a bojimo se moguće tajkunizacije zdravstvenog sustava", komentirao je Marijo Drlje, predsjednik Udruge hrvatskih pacijenata.