Vladimir Šeks se ispričao zbog svog ponašanja na sjednici Mandatno-imunitetnog povjerenstva!
"Želim izraziti žaljenje što sam isprovociran neprimjerenim ponašanjem zastupnika i zastupnica SDP-a na sjednici MIP-a neprimjereno reagirao. Ispričavam se svima koje sam povrijedio reakcijom, sve one koji se osjećaju povrijeđenim i ispričavam se hrvatskoj javnosti", izjavio je Šeks.
O sjednici se tada očitovao potpredsjednik stranke koalicijskog partnera HDZ-a, SDSS-ovac Milorad Pupovac i - otkazao poslušnost HDZ-u u grčevitoj borbi za kvorum. Pupovac je tražio sastanak predsjedništva Sabora da se dogovore oko završetka sjednice.
"Smatram svojom dužnošću da, dok se taj sastanak ne održi, ne sudjelujemo u radu Sabora. Molimo da se steknu uvjeti za dogovor kako i kojim tempom privesti ovu sjednicu kraju, a na način koji je drugačiji od načina na koji je vođena do sada", kazao je uzimajući govornicu nakon Šeksa Milorad Pupovac.
Reakcije na ispriku: Vlada nema ni većinu, ni kvorum
Vesna Pusić (HNS) je izjavila je ispred sabornice da Šeksova isprika svakako ide u dobrom smjeru, no da to nije nužno dovoljan uvjet za nastavak rada.
"Pokazao je da je čak i njima došlo do svijesti da se pretjeralo", rekla je, te zaključila da je vrijeme da se ide po novi legitimitet građana ove zemlje jer je "situacija u Saboru pokazala da Vlada više nema parlamentarnu većinu, da nema 77 ruku u sabornici, koliko je potrebno za kvorum".
Slavko Linić (SDP) je najavio u izjavi novinarima da će podržati Pupovčevu inicijativu, pod uvjetom da do kraja sjednice u Saboru "raspravljaju o zakonima koji su bitni za građane Hrvatske, a ne za predizbornu kampanju".
"U životu dobro dođe bilo kakva isprika pa i ova", kazala je Gordana Sobol (SDP) koju je Šeks izvrijeđao na MIP-u. No, dodala je da je Šeks time što je rekao da je bio isprovociran i da su svi isti relativizirao krivnju te je kazala kako sumnja da se to više neće ponavljati.
Šeks je na pitanje o sastanku Predsjedništva ispred sabornice samo kratko kazao da je "druga strana na potezu". O isprici je, pak rekao da se nije "ispričao po nalogu predsjednice Vlade, već samostalno". Poručio je novinaru koji ga je pitao je li ga na to potaknula premijerka da ga ne provocira.
Nakon što je kvorum izgubljen, predsjednik Sabora Luka Bebić prekinuo je sjednicu do sljedeće srijede i najavio je da će u skladu s poslovnikom i ovlastima konzultirati klubove zastupnika i sazvati proširenu sjednicu Predsjedništva Sabora s ciljem da završe zasjedanje u rokovima, kako bi se izbori održali 4. prosinca.
Ispričavam se svima koje sam povrijedio reakcijom, sve one koji se osjećaju povrijeđenim i ispričavam se hrvatskoj javnostiSabor je, naime, raspravljao o Zakonu o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske, tj. odnosima prema hrvatskoj manjini u europskim državama te hrvatskim iseljenicima i njihovim potomcima.
Sabornica je cijelo vrijeme bila gotovo prazna. HDZ je pred glasanje otezao s raspravom o spomenutom zakonu, tako da je riječi bilo i o nogometu!
"Na kojem se mjestu nalazi nogometna reprezentacija Hrvatske? Među prvih deset! Kako je to postigla? Tako što je uzela najbolje Hrvate, bez obzira gdje jesu!", kazao je Ivan Bagarić (HDZ). Nakon višesatne rasprave, ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković u ime predlagatelja se zahvalio zastupnicima na raspravi "bez disonantnih tonova" i kazao kako mu je žao što su oporbene stranke svoje partikularne interese stavili ispred interesa Hrvata izvan Hrvatske.
Na kojem se mjestu nalazi nogometna reprezentacija Hrvatske? Među prvih deset! Kako je to postigla? Tako što je uzela najbolje Hrvate, bez obzira gdje jesu!Hoće li HDZ uspjeti prikupiti kvorum za glasanje ili ne bilo je pitanje stava SDSS-a, koji je već izrazio nespremnost da glasuje za Zakon o ništetnosti akata JNA. Potpredsjednik SDSS-a Milorad Pupovac nije raspoložen za iznošenje stava svoje stranke te se očekuje da će on svoj stav reći u sabornici.
Zastupnik bošnjačke manjine Šemso Tanković kazao je novinarima da neće doći na glasanje, što bi značilo da ga HDZ može otpisati pri sastavljanju kvoruma.
No, u Saboru se pojavio Branko Vukelić, koji već neko vrijeme izbiva s radnog mjesta zbog bolesti. Na pitanje novinara o zdravlju, Vukelić je ustvrdio da je ono "sve bolje i bolje".
HDZ-u će nedostajati i zastupnica Bianca Matković koja je rodila prije samo četiri dana.
Boris Kunst (HDZ) ustvrdio je kako ga ne čudi što nema oporbe jer ih nije briga za Hrvate u BiH te da se Kukuriku koalicija "sigurno neće odreći dijela svoje plaće za svoj nerad, jer ih plaćaju hrvatski građani".
"Neće se odreći svog dijela plaće što ovdje ne dolaze dok hrvatski radnici za to dobivaju otkaze i ostaju bez egzistencije. Oni ne uvažavaju ni ovaj visoki dom, ne uvažavaju nikoga jer očito su opijeni samo jednom željom a to je kako da dođu na vlast", kazao je, zaključujući: "Jednostavno se boje kako će doći na vlast pa, rekao bih, i gazeći preko leševa. Ne treba vam biti žao što ih nema, možda će ozdravit, možda im se u međuvremenu izliječe prepone", kazao je Kunst.
'Hvala Bogu da ih nema!'
Prijateljica predsjednice Vlade Jadranke Kosor, Đurđica Sumrak, javila se za riječ tijekom rasprave o "11. izbornoj jedinici" te se okomila na oporbu kazavši da ju ne čudi što oporbe nema u Saboru.
"Njihova glavna uzdanica Pusić je Hrvate u BiH proglasila personama non grata i to u vrijeme rata", kazala je Sumrak. I danas im, nastavlja, oporba zahvaljuje na njihovom doprinosu na ovaj način, kao i Hrvatskoj na različite načine.
"Međutim, hvala ti Bože da ih nema! No, treba čuvati Hrvatsku! To svi poručuju, ali za to će se pobrinuti ova Vlada i HDZ. I dragi bog je s nama!", izjavila je Sumrak.
Predsjednik HSP-a Danijel Srb objavio je kako on neće biti rezerva u slučaju nedostatka kvoruma u Saboru i pozvao Vladu da se odredi oko svog odnosa sa SDSS-om. Optužio je Srbiju za velikosrpstvo!
"Tražimo bitno drugačiju hrvatsku politiku prema Srbiji", izjavio je Danijel Srb, predsjednik HSP-a u Saboru prozivajući hrvatsku Vladu da nije pravovremeno reagirala na Novi memorandum SANU, Srpske akademije nauka i umjetnosti. Njime se, ugrubo rečeno, nastoji poboljšati međunarodni položaj Srbije sputavanjem njenih susjeda i obustavama progona protiv srpskih ratnih zločinaca.
"Hrvatska nije reagirala na ovakvu velikosrpsku politiku, nije čak podržala hrvatsku manjinu u Vojvodini", zamjera Srb.
Osim toga, pozvao je HDZ i Vladu da se "odrede oko svog odnosa sa SDSS-om, jer je hrvatska Vlada talac SDSS-a koji ih ucjenjuje i čiji su zahtjevi uvjet daljnje suradnje".
"Nećemo biti rezerva u slučaju nedostatka kvoruma i to želimo djelotvorno pokazati", kazao je Srb, inače jedini zastupnik vlastite stranke, pojašnjavajući HDZ-u da "dok postoji suradnja sa SDSS-om nema suradnje s HSP-om".
specijal-201012070191004-HDZ specijal-201011220227004-Kukuriku koalicija
Vezani članci:
arti-201110130579006 arti-201110130287006 arti-201109221061006 arti-201110131015006 arti-201110140097006