Nakon sastanka s ratnim pilotima oko srpske optužnice iz Srbije, premijer Andrej Plenković više nego jasan što će Vlada učiniti.
"Iskoristiti sve mehanizme koje ima na raspolaganju da zaštiti hrvatske pilote, zaštiti dignitet Domovinskog rata", kazao je.
Jasan je premijer i oko sadržaja optužbe.
"Nikada u vrijeme Domovinskog rata nije bilo zapovjedi u vezi hrvatskog zrakoplovstva koji bi bili usmjereni protiv civilnih ciljeva", kazao je premijer.
Jednako tvrde i u generalskom zboru.
"Nema niti jedan dokaz da su to ratni zločini, pogotovo po iskazu i pilota, nego je to bio redovni let za vrijeme Oluje, gdje su i druge zemlje NATO-a imale takve letove", kazao je Marinko Krešić, predsjednik Hrvatskog generalskog zbora.
Iz Srbije ne odustaju, bez obzira na hrvatske reakcije, ponovio je jučer Aleksandar Vučić.
"Ja mislim da je mnogo važno da ratni zločin ne može da ostane nekažnjen, a sve te igre, vika, dreka, histerija nikome nisu naročito bitne", kazao je Vučić.
Korak je to unazad između dvije zemlje, kaže premijer, koji zahvaljuje srpskoj nacionalnoj manjini i SDSS-u za izgradnju pomirenja.
No, upravo je Plenkovićev koalicijski partner Milorad Pupovac ovdje stao na stranu Srbije, ustvrdivši da je nedvojbeno riječ o ratnom zločinu hrvatske avijacije.
"Ako se netko želi baviti ratnim zločinima, onda to prvo krene činiti od sebe", kazao je ministra obrane Mario Banožić.
S cijelim slučajem vrlo dobro je upoznat Luka Mišetić, haški branitelj generala Ante Gotovine. Haaško tužiteljstvo je 15 godina istraživalo taj incident, ali nisu našli elemente za podizanje optužnice.
"Čak su i neki srpski svjedoci u istrazi spomenuli da se pričalo da je to počinila srpska vojska. Prema tome nisu znali, niti su mogli dokazati bez razumne sumnje tko je ispalio rakete", kazao je Mišetić.
Osim toga, kaže Mišetić, u toj koloni bili su pomiješani i civili i vojska, koja je teško naoružanje upravo u Petrovcu, predavala Mladićevoj vojsci Republike Srpske za daljnju borbu u BiH.
"To je bio drugi problem za Tužiteljstvo, da bi dokazali da je netko odgovoran za ratni zločin morate dokazati da je imao namjeru, da je baš gađao civile", kazao je Mišetić.
Slučaj nije pokrenuo Haag, a ni BiH, niti Hrvatska, pa kaže Mišetić nemoguće je da sada Srbija ima više dokaza.