Pred Breganom je kolona vozila smanjena na samo pola kilometra, a na izlazak iz Slovenije čeka se oko jedan sat, javila je rano popodne Slovenska televizija, pozivajući se na informacije pogranične policije koja navodi da je prosječno vrijeme čekanja na slovensko-hrvatskim prijelazima sredinom dana bilo oko jedan i pol sat.
Unatoč tome što je policija jutros angažirala sve kapacitete i započela s ciljanom kontrolom od koje su izuzeti državljani EU-a, gužve je u prazničkom vikendu nemoguće izbjeći, a u popodnevnim satima treba očekivati novu navalu vozila iz Austrije i Njemačke kroz Sloveniju, većinom na granične prijelaze Obrežje (Bregana) i Gruškovje (Macelj), naveli su u policiji.
Galerija
Trenutačno se, kako dodaju, na graničnom prijelazu Macelj vrijeme čekanja na izlazak iz Slovenije skratilo na sat i pol, a još bolje je na drugim prijelazima, pa i u Istri. Slovenska policija preporučuje putnicima da prije odlaska na put provjere valjanost svojih putnih dokumenata te se opskrbe hranom i pićem jer je čekanje nemoguće isključiti, a mole i za pridržavanje prometnih propisa i poštivanje slobodnog prolaza za interventna vozila u zaustavnoj traci.
Isto tako, državljanima EU-a koji žele izbjeći dulja čekanja u kolonama preporučuje se da odaberu manje prijelaze koji rade 24 sata ili pak malogranične prijelaze koje mogu koristiti slovenski i hrvatski državljani, a oni su najmanje opterećeni prometom.
Policijski dužnosnik Robert Perc iz Novoga Mesta izjavio je za Slovensku televiziju da njihova policijska uprava, koja je zadužena za najveći slovensko hrvatski granični prijelaz Bregana/Obrežje, danas koristi sve svoje raspoložive tehničke i kadrovske kapacitete kako bi ubrzala promet i izbjegla velike zastoje, ali u okviru onoga što dopuštaju schengenska pravila, a na granični prijelaz su jutros uputili i dodatne policajce iz drugih dijelova Slovenije.
"Osobni automobili na Bregani iz Slovenije izlaze u sedam kolona i čekaju oko dva sata, dok se na ulaz u Sloveniju čeka oko pola sata", tvrde u policijskoj upravi Novo Mesto.
Slovenski mediji navode da za zastoje nije kriva Slovenija nego novi schengenski propisi koji nisu prilagođeni životu pa izazivaju nezadovoljstvo putnika, ali i ekonomske štete, ali da se tih propisa Slovenija, zato što je članica Schengenskog prostora, mora pridržavati.
Štoviše, slovenski premijer Miro Cerar, izjavio je jučer da bi se u sličnoj poziciji ponašala i Hrvatska i da postoji mogućnost da bi Slovenija mogla biti isključena iz Schengenskog prostora ako ne bi striktno primjenjivala mjere kontrole donesene radi smanjivanja rizika od terorističkih aktivnosti u Europskoj uniji.
Slovenski mediiji uz to, kao potvrdu da su gužve većinom uzrokovane uskrsnim blagdanima i pojačanim prometom, a ne krivnjom Slovenije, ističu da je jutros dulje vrijeme čekanja bilo i na nekim prijelazima Slovenije i Austrije, a najviše pred granicom ispred tunela Karavanke na austrijskoj strani, jer je Austrija od Europske komisije ishodila produljeno vrijeme u kojemu je suspendirala schengenski režim slobodnog kretanja i to zbog izbjeglica i terorističkih rizika.