Vlasnik vukovarskog hotela "Lav" Stjepan Mijok izjavio je da je povrijeđen rješenjem zemljišno-knjižnog odjela Općinskoga suda u Vukovaru o provedenoj zabilježbi postupka naknade za oduzetu imovinu od Georga grofa Eltza Vukovarskog jer nikakve zabilješke nije bilo kad je kupovao tu nekretininu.
"Povrijeđen sam kao što su povrijeđeni i brojni drugi Vukovarci čija je imovina sada opterećena. Nikome to nije ugodno, poglavito jer imovinu koja je u našem vlasništvu nismo niti ukrali, niti dobili na poklon", rekao je vlasnik vukovarskog hotela "Lav" Stjepan Mijok.
"Kad sam čuo vijest o tome, otišao sam u zemljišno-knjižni odjel i vidio da je hotel koji sam 1999. godine kupio od vukovarskog Veleprometa i u koji sam uložio 36 milijuna kuna stvarno pod zabilježbom", dodao je Stjepan Mijok. Iako je svjestan da mu po zakonu nitko ne može oduzeti hotel, njegova je ogorčenost, kako je rekao, velika jer se smatra izigranim.
"Kad sam kupovao nekretninu sadašnjeg hotela, nikakve zabilježbe nije bilo. Sve je bilo čisto. Inače se ne bih niti upuštao u takvo što", rekao je taj Vukovarac i dodao kako nikome nije ugodno kada vidi da mu je na nekretnini ili zemljištu zabilježba zbog koje bi, primjerice, mogao imati problema ako poželi prodati imovinu.
Po riječima Hilde Baumschabel iz Ureda državne uprave Vukovarsko-srijemske županije, u postupku naknade imovine grof Eltz traži povrat velikog broja katastarskih čestica na kojima su izgrađeni neki kapitalni objekti u Vukovaru, poput zgrade Fine, hotela "Lav" i Autobusnog kolodvora te mnogih zgrada u barokonom središtu i 480 hektara poljoprivrednog zemljišta u okolici Vukovara.
Vukovarci se ne moraju bojati
"Poručujem fizičkim osobama koje su vlasnici poljoprivrednog zemljišta na koje je stavljena zabilježba da ne moraju strahovati da će im ono biti oduzeto, kao što ne mogu biti oduzeti ni kapitalni objekti u gradu Vukovaru. Oni se ne mogu dobiti u povratu, ali obitelj grofa može za njih dobiti naknadu u nekoj drugoj protuvrijednosti ili kroz državne obveznice", objasnila je Baumschabel.
Po njezinim riječima, postupak povrata imovine obitelji Eltz teče od 1997. godine, kada je predan zahtjev, i može potrajati sljedećih nekoliko mjeseci, a i desetak i više godina.
Kad je krajem siječnja ove godine bio na svečanom otvorenju stalnog postava vukovarskoga Gradskog muzeja u Dvorcu Eltz, prebivalištu grofovske obitelji do Drugoga svjetskog rata, Georg grof Eltz, nasljednik tog dvorca čiji je povrat također zatražen, obećao je da će ga darovati gradu Vukovaru, što je, kako je rekao, već namjeravao učiniti, ali nije na razini države našao pravog sugovornika kako bi to i ostvario.
Inače, grofovska obitelj Eltz u posjed vukovarskog imanja došla je 1763. godine, kada ga je kupio Filip Karlo grof Eltz, nadbiskup i knez iz Mainza. Vukovar je u posjedu Eltzovih bio sve do 1945. godine, kada im je oduzet dvorac i posjed.