Hrvatska ne bježi od otvorenih pitanja koje ima u odnosima s Bosnom i Hercegovinom i želi ih riješiti, baš kao što iskreno želi pomoći očuvanju stabilnosti te zemlje i njenom euroatlantskom putu, rekao je hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman.
'Više razgovora, manje nesporazuma'
U intervjuu za portal radiosarajevo.ba Grlić Radman je kazao da su njegov ovotjedni posjet BiH i razgovori s najvišim dužnosnicima te zemlje protekli u pozitivnom i ohrabrujućem ozračju.
"Nema dvojbe da su Bosna i Hercegovina i Hrvatska gospodarski, kulturno i geografski upućene jedna na drugu. One jesu i moraju biti prijatelji, stoga moraju dijalogom rješavati otvorena pitanja. I to je poruka koju smo, vjerujem, poslali tijekom ovog posjeta. Znači, više razgovora, manje nesporazuma", kazao je šef hrvatske diplomacije, potvrdivši da je u planu i održavanje zajedničke sjednice vlade Hrvatske i Vijeća ministara BiH.
Poručio je da je razgovor o svim otvorenim pitanjima važan, ali ga ne treba voditi u formi plasiranja poruka preko medija, već kroz zajedničke radne skupine i međuresorne formate, čiji su članovi relevantni stručnjaci.
"To je, smatram, posebno važno da se ta otvorena pitanja ne bi zloupotrebljavala u dnevnopolitičke svrhe i time doprinosilo daljnjoj eskalaciji međusobnih nesporazuma", poručio je Grlić Radman, upozoravajući na to da je jasno da postoje i oni koji ne žele dobre odnose dviju zemalja.
Politička klima unutar BiH
Dodao je da je u izravnoj komunikaciji tijekom posjeta Sarajevu razjasnio svrhu i sadržinu non-papera o BiH i zapadnom Balkanu, koji je Hrvatska u ime skupine šest država EU poslala Vijeću za vanjske poslove Unije kao predložak za raspravu najavljenu za svibanj. Istaknuo je da je Hrvatska tim dokumentom pokazala poštovanje i uvažavanje prema BiH, otvorila prostor za dublju raspravu o izuzetno bitnim temama kako bi se povećala pozornost Europske unije prema BiH i njenom putu prema dobivanju statusa zemlje kandidatkinje za članstvo u EU.
U tom je kontekstu, kako je pojasnio, istaknuta i potreba reforme izbornog zakona BiH kako bi se uklonile sve postojeće nejednakosti i time poboljšala politička klima i suradnja unutar BiH.
Komentirajući navodni dokument koji zagovara podjelu BiH i promjene drugih granica na zapadnom Balkanu i koji je objavio jedan slovenski portal bez identificiranja autora i publike kojoj je namijenjen, Grlić Radman je kazao da o takvom navodnom non-paperu ne želi špekulirati, ali je istaknuo da za Hrvatsku ne dolazi u obzir bilo kakvo prekrajanje granica.
"Pozicija Hrvatske u odnosu na BiH je uvijek bila jasna. Dakle, uvažavamo je onakvom kako je Pariško-dejtonski mirovni sporazum i njen Ustav definiraju, kao suverenu državu s dva entiteta i tri konstitutivna jednakopravna naroda", kazao je Grlić Radman, ističući da je jedini relevantan dokument koji se odnosi na BiH samo hrvatski non-paper, koji podupire i Slovenija, čime je jasno iskazano i stajalište te zemlje.
Upravo taj non-paper, kazao je šef hrvatske diplomacije, potvrđuje da je Hrvatska bila i ostala najveći i najustrajniji zagovornik BiH u svim strukturama EU i u sklopu toga želi da BiH bude jače zastupljena u raspravama unutar brojnih institucija EU.