GRADITELJI PELJEŠKOG MOSTA STOPIRALI NAJVEĆI ŽELJEZNIČKI PROJEKT U ZEMLJI: /

Žalili su se na dokumentaciju i odgodili otvaranje ponuda

Image
Foto: Ilustracija: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
8.12.2020.
16:22
Ilustracija: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
VOYO logo

Tvrtka China Road and Bridge Corporation (CRBC), inače glavni izvođač radova na Pelješkom mostu, podnijela je žalbu na natječaj za izvođenje radova rekonstrukcije i dogradnje drugog kolosijeka na pruzi od Hrvatskog Leskovca do Karlovca. Taj je natječaj vrijedan 2,04 milijarde kuna bez PDV-a, što je gotovo jednako vrijednosti gradnje Pelješkog mosta koji košta 2,08 milijardi kuna.

Image
PROJEKT VRIJEDAN 2,3 MILIJARDE KUNA: /

Kreće realizacija nizinske pruge prema Rijeci - posao koji se čeka već desetljećima

Image
PROJEKT VRIJEDAN 2,3 MILIJARDE KUNA: /

Kreće realizacija nizinske pruge prema Rijeci - posao koji se čeka već desetljećima

Žalbe na sve dijelove projekta

Radovi na najvrjednijem projektu Hrvatskih željeznica su podijeljeni u dva odvojena natječaja. Prvi se tiče građevinskog i elektroenergetskog podsustava, na koji se CRBC žalio, dok je drugi namijenjen izvođenju prometno-upravljačkog i signalno-sigurnosnog podsustava vrijednosti 266,49 milijuna kuna bez PDV-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Natječaj za građevinske radove objavljen je još 7. rujna, no zbog žalbi je dvaput obustavljen, pa je tako i pomaknut rok za dostavu ponuda s početka studenog na 22. prosinca. Najprije se žalio Beton Lučko te je povukao žalbu 9. listopada netom prije nego što je Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave o tome donijela rješenje. Potom se žalio GIP Pionir, tvrtka koja je u žiži interesa javnosti zbog naglo poskupjele izgradnje žičare na Sljemenu. No, njihova je žalba odbačena, jer je podnesena izvan zakonskog roka.

I drugi natječaj, onaj za prometno-upravljački i signalno-sigurnosni podsustav, također je opterećen žalbama. Krajem rujna su odvojene žalbe podnijeli Siemens i Končar – Inženjering za energetiku i transport, što je DKOM uvažio i poništio sporni dio dokumentacije, zbog čega je rok za otvaranje ponuda pomaknut na 19. siječnja sljedeće godine, doznaje Večernji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veće tržišno natjecanje

U HŽ Infrastrukturi su odlučili ovaj projekt rastaviti na dva natječaja, jer ponuđača signalno-sigurnosne opreme ima manje nego građevinaca, kojima su ovima redovito bili podizvođači. Tako su tvrtkama omogućili veće tržišno natjecanje, ali i sebi stvorili problem, jer nisu računali na dvostruko veći broj žalbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo