Reforma EU /

Građani predali zahtjev za ukidanjem prava veta pri odlučivanju u Vijeću EU

Image
Foto: Shutterstock

U ime Vijeća EU, odnosno država članica, zaključke građana primit će francuski predsjednik Emmanuel Macron koji je i sam pobornik velike reforme Unije

2.5.2022.
10:41
Shutterstock
VOYO logo

Države članice Europske unije suočene su s dosad najsnažnije sročenim zahtjevom da im se ukine pravo veta pri odlučivanju u Vijeću Europske unije, piše u ponedjeljak Večernji list.

Takav zahtjev dolazi od samih građana, s Konferencije o budućnosti Europe, koja je proteklog vikenda u Strasbourgu usvojila konačne preporuke za reformu EU, a mnoge od tih preporuka idu toliko duboko da zahtijevaju promjenu samog temeljnog ugovora o funkcioniranju Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon završetka konferencije, na kojoj su paneli nasumično odabranih građana imali vodeću ulogu, Europski parlament sprema se već ovaj tjedan aktivirati članak 48. i zatražiti pokretanje promjene temeljnog ugovora koji je za EU ono što je ustav za nacionalnu državu.

Nisu sve države članice sretne s idejom promjene temeljnog ugovora Unije jer ta promjena može biti dugotrajna i vrlo neizvjesna zbog nacionalnih referenduma koji se moraju održati. S obzirom na to da neke države nisu sretne ni s idejom gubitka prava veta u Vijeću EU, moguće je predvidjeti veliku političku borbu unutar EU. No ta borba neće započeti prije 9. svibnja, kad se, opet u Strasbourgu, očekuje predaja zaključaka predsjednicima EU institucija. U ime Vijeća EU, odnosno država članica, zaključke građana primit će francuski predsjednik Emmanuel Macron koji je i sam pobornik velike reforme Unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'TAOCI RUSKIH UCJENA' /

Nijemci najavili prestanak uvoza ruskih sirovina do jeseni: 'Realistično je'

Image
'TAOCI RUSKIH UCJENA' /

Nijemci najavili prestanak uvoza ruskih sirovina do jeseni: 'Realistično je'

Hoće li u tom pokušaju reforme Hrvatska izgubiti pravo veta po pitanjima iz vanjske i sigurnosne politike, pa i po pitanju proširenja? Prijedlog građana, u konačnoj verziji zaključaka Konferencije o budućnosti Europe, kaže da bi primanje novih država članica u EU trebalo ostati odluka koju Vijeće EU usvaja jednoglasno, što znači da bi za tu odluku ostalo pravo veta.

No na svim drugim stepenicama pregovora o proširenju, na kojima se i sada zahtijeva jednoglasna odluka Vijeća EU, moglo bi se dogoditi da Hrvatska više nema veto ako bi se odlučivanje o tim “nižim” stepenicama (od davanja statusa kandidata do otvaranja i zatvaranja pojedinih pregovaračkih poglavlja i klastera) promijenilo iz jednoglasnog u odlučivanje kvalificiranom većinom, piše novinar Večernjeg lista Tomislav Krasnec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo