GRAĐANI NE OSJEĆAJU SMANJENJE PDV-A, PROFIT TRGOVCIMA: /

Neke namirnice čak su i skuplje, a jedna stvar je jeftinija, i to za - 0,05 posto!?

Image
Foto: Thinkstock / ilustracija

U Ministarstvu poljoprivrede svjesni su da određeni proizvodi ne samo da nisu pojeftinili, već su i poskupjeli, no to je zato što, prema njihovim riječima,

31.8.2019.
10:35
Thinkstock / ilustracija
VOYO logo

Već je postalo jasno da potrošači neće osjetiti na svojim džepovima blagotvorni učinak bombastično najavljivanog smanjenja PDV-a na prehrambene proizvode. Porez na voće, povrće, meso, ribu, svježa jaja i dječje pelene spušten je s 25 na 13 posto, zbog čega su cijene proizvoda u ovim kategorijama trebale pasti za otprilike 10 posto. Tako je barem najavljivao bivši ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić početkom godine, kad je odluka o smanjenju PDV-a stupila na snagu.

Do određenog pada cijena je doista došlo, ali ne u očekivanoj mjeri. Štoviše, cijene pojedinog povrća ovog su ljeta "divljale" više nego ikad ranije pa je primjerice, kilogram zelenih fažoleta koštao vrtoglavih 40 kuna, piše Slobodna Dalmacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
S NOVOM GODINOM NA SNAGU STUPIO NIŽI PDV NA HRANU: /

Novinari istražili je li košarica pojeftinila i koliko

Image
S NOVOM GODINOM NA SNAGU STUPIO NIŽI PDV NA HRANU: /

Novinari istražili je li košarica pojeftinila i koliko

Ministarstvo: Cijene ovise i o drugim okolnostima

U Ministarstvu poljoprivrede svjesni su da određeni proizvodi ne samo da nisu pojeftinili, već su i poskupjeli, no to je zato što, prema njihovim riječima, kretanje cijena ne ovisi samo o smanjenju PDV-a, nego i o drugim okolnostima na EU tržištu. S druge strane, krumpir je za čak 20 posto bio jeftiniji u srpnju ove godine u odnosu na mjesec dana ranije...

"Prije svega, to je odnos ponude i potražnje – cijene padaju kada je ponuda velika i rastu kada je ponuda manja. Nadalje, na cijene utječu i agroklimatski uvjeti proizvodnje, što se odražava na ponudu domaćeg voća i povrća na našem tržištu. Također treba uzeti u obzir i geografski položaj proizvodnih regija. Značajan utjecaj ima i porijeklo proizvoda koji, ako dolaze iz proizvodno razvijenijih regija EU-a, dolaze na naš dio zajedničkog poljoprivrednog tržišta po povoljnijim cijenama pa je u maloprodaji moguć zamjetan raspon cijena. Na cijenu isto tako utječu i kvaliteta proizvoda, brendiranje određenih proizvoda i marketinške aktivnosti", objasnili su iz Ministarstva za Slobodnu Dalmaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šećer jeftiniji 0,05 posto, a ulja i masti 0,04 posto

Podaci Eurostata kažu kako smo u srpnju ove godine imali nešto povoljniju potrošačku košaricu (kad su u pitanju svježi prehrambeni proizvodi) u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. Najviše je pala cijena jaja - za 9,25 posto, a potom svježeg i rashlađenog voća (8,16 posto).

Kad su u pitanju druge kategorije proizvoda, kupci nisu pretjerano profitirali. Maslinovo ulje jeftinije je u odnosu na lanjski srpanj za 2,80 posto, šećer za 0,05 posto, ulja i masti za "čak" 0,04 posto, a riba svježa ili rashlađena za 1,06 posto. Meso je ukupno jeftinije za 1,57 posto, a najmanje je pojeftinila svinjetina - samo 1,41 posto. Potom slijedi govedina i teletina (3,31 posto), janjetina i jaretina (3,61 posto), dok je najzamjetniji pad cijene, kad je u pitanju meso, zabilježen kod peradi (4,49 posto).

To je, međutim, i dalje neznatno, kad se, ponavljamo, uzme u obzir da su iz Vlade početkom godine isticali očekuju da će trgovci spustiti cijene i do 10 posto zbog smanjenja PDV-a. Razlike u cijenama još su manje kad se ovogodišnje srpanjske usporede s onima u prosincu prošle godine, piše Slobodna Dalmacija navodeći primjer obranog mlijeka koje je jeftinije samo 0,29 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo