Hrvatska mora što prije ratificirati Istanbulsku konvenciju za koju se "svojevremeno, eksplicite, zalagao i HDZ, ali sada pitanje toga važnog dokumenta prepušta rigidnim katoličkim fundamentalistima", poručio je u nedjelju iz Đurđevca potpredsjednik Građansko-liberalnoga saveza (GLAS) Goran Beus Richembergh.
U Đurđevcu gdje se održava unutarstranačko savjetovanje GLAS-a, Beus Richemberg ocijenio je kako "HDZ sada 'drži figu i džepu i Istanbulske konvencije prepušta rigidnim katoličkim fundamentalistima koji o toj konvenciji iznose najogavnije laži, strašeći javnost da bi njegovo prihvaćanje značilo reviziju naših vrijednosti".
"O kakvim vrijednostima se radi, kad oni govore o njima, svjedoči njihova stara priča o drugotnosti, o ulozi žene u obitelji i kuhinji. To su vrijednosti 19 stoljeća", ustvrdio je i podsjetio da je u subotu obilježen Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Beus Richembergh ocijenio je kako nasilje nad ženama ne može i ne smije biti unutarstranačka stvar HDZ-a, nego je to opći problem kojem se moramo suprotstaviti kroz implementaciju Istanbulske konvencije i važećih hrvatskih propisa. Za njega je sramotno to što Hrvatska još nije pristupila tako važnom dokumentu.
Prilika da se pokaže vladaju li Hrvatskom opskurne desničarske udruge ili odgovorna vlada
"Ovo je sada prilika da se pokaže vladaju li Hrvatskom opskurne desničarske udruge koje šire laži ili odgovorna vlada koja zna što su nacionalni interesi", zaključio je Beus Richembergh.
Član predsjedništva GLAS-a Jozo Radoš najavio je osnivanje Liberalnog foruma koje će se održati 9. prosinca u Zagrebu.
Radoš je rekao da će na taj događaj biti pozvani predstavnici IDS-a, stranke Pametno i GLAS-a, ali i privatne osobe, javni djelatnici i intelektualci koji pripadaju politički liberalnom prostoru. Objasnio je da je ideja foruma tražiti odgovore na pitanje što bi u Hrvatskoj trebao biti liberalni politički prostor i tko bi ga činio, a na prvom forumu razgovarat će se o pravosuđu i pravnoj državi, javnoj upravi i decentralizaciji te o gospodarstvu.
Na traženje novinara da prokomentira skorašnji susret premijera Andreja Plenkovića s mađarskim kolegom Viktorom Orbanom, Radoš je odgovor da je strateški interes Hrvatske riješiti pitanje Ina.
"To pitanje, s obzirom na nepovoljan ishod arbitraže, nije moguće riješiti bez MOL-a. U paketu s time ide pitanje mađarske deblokade našega pristupanja u OECD-u. Ta se blokada dogodila kao neka vrsta demonstracije moći proizašle iz poteškoća koje su nastala u odnosima Ine i MOL-a", istaknuo je Radoš dodavši da se premijer Plenković na susretu s Orbanom mora koncentrirati na rješavanje problema Ine.
Pri tomu, kaže smatra Radoš, naš premijer ne smije upasti u zamku i postati podupiratelj neliberalne, retrogradne mađarske politike koju je osudio Europski parlament.