Iz Gonga su u srijedu upozorili da je posljednjih mjesec dana javnosti onemogućeno pratiti sjednice radnih tijela koje su se počele održavati putem e-maila i ocijenili zabrinjavajućim način na koji se Hrvatski sabor prilagođava okolnostima pandemije i potresa.
"Način na koji se Hrvatski sabor prilagođava okolnostima pandemije i potresa zabrinjava zbog nedostatka brige o otvorenosti i transparentnosti te političke institucije", ocijenili su iz Gonga.
Također smatraju da je hitnim izmjenama Poslovnika propuštena prilika ne samo za povećanje vidljivosti zastupnika u plenarnim raspravama, nego i za maksimalnu digitalizaciju kojoj su se, uostalom, ostali sektori u društvu i ekonomiji već prilagodili.
"Javnosti je posljednjih mjesec dana onemogućeno da prati sjednice radnih tijela koje bi morale biti javne, a počele su se održavati putem e-maila. Čak i rasprava o tome kako promijeniti Poslovnik, planirana za ovotjednu sjednicu saborskog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav, odvijala se bez mogućnosti da je javnost prati i čuje što koji zastupnici kažu", upozorili su.
Gong Saboru: Uvedite videokonferencije u rad saborskih tijela
Podsjetili su da je Gong pozvao Sabor da hitno uvede javne videokonferencije u način rada saborskih tijela, uz pravovremenu najavu sjednica i proaktivnu objavu zapisnika, a po uzoru na prijenos sjednica odbora u Europskom parlamentu.
Iz Gonga su istaknuli da građani imaju pravo znati kako su glasali svi pojedini zastupnici i zastupnice, no da to nije dokumentirano za posljednjih 40 zakona koji su prošli u hitnoj proceduri.
"Imamo pravo znati tko je podržao, a tko se usprotivio Vladinom prijedlogu za praćenje lokacije mobitela svih građana. Ukoliko iz epidemioloških ili tehničkih razloga nije izvedivo istovremeno glasanje svih zastupnika, njihovo pojedinačno izjašnjavanje može se zabilježiti i na drugačije načine, po uzoru na Europski parlament", stoji u priopćenju.
Iz Gonga su poručili da bi hitne izmjene saborskog Poslovnika trebale uključiti i povećanje otvorenosti i javnosti rada Sabora, a u planove za obnovu saborske infrastrukture od potresa treba konačno primjereno uključiti i digitalizaciju.
"Time bi aktualni saziv Sabora ostavio barem neke iskorake prema kvalitetnom uređenju otvorenosti i transparentnosti te institucije, tek se od idućeg saziva možemo nadati rješavanju velikih izazova, poput donošenja Etičkog kodeksa i omogućavanja građanima da sudjeluju u kreiranju hrvatskih stajališta o europskim politikama", ocijenili su.