GODIŠNJE UBIJU 5220 HRVATA, NAJUGROŽENIJA SU DJECA: /

Ovo je pet najopasnijih zagađivača u Hrvatskoj

Image

Diljem svijeta svake godine umre čak šesto tisuća djece mlađe od pet godina, i to od posljedica i komplikacija povezanih s onečišćenjem i zagađenjem zraka.

7.3.2017.
15:46
VOYO logo

Službeno je to objavila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), a ozbiljno upozorenje uputila je i dr. Margaret Chan, generalna direktorica SZO-a.

I UNICEF je prošle godine upozorio na zagađenje zraka kao jednu od vodećih opasnosti za zdravlje djece. Statistički gledano, gotovo jedno od sedmero djece (odnosno njih 300 milijuna) živi u područjima svijeta s najvišim toksičnim razinama onečišćenja, čak šest puta većim od dopuštenih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Polutanti prije svega štete razvoju pluća kod djece - i unutarnje i vanjsko zagađenje zraka izravno su povezani s upalom pluća i drugim respiratornim bolestima. Naime, djeca su na te polutante osjetljivija nego odrasli, zato jer su im pluća, mozak i imunološki sustav još u razvoju. Osim toga, mala djeca dišu brže nego ostali te udišu više zraka u odnosu na svoju tjelesnu težinu.

Zagađenje zraka najveći su okolišni rizik za zdravlje

Do oštećenja mozga može doći i zbog nečistog zraka. Onečišćenje i zagađenje zraka najveći su okolišni rizik za zdravlje, stoga se reduciranjem razine polutanata zemlje istodobno reducira opasnost od moždanog udara, srčanih oboljenja, raka pluća, kroničnih i akutnih oboljenja dišnog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pad kakvoće zraka povećava rizik od navedenih oboljenja.

Procjene su da onečišćen zrak u gradovima i ruralnim područjima godišnje uzrokuje smrt tri milijuna ljudi.

U siječnju je Europska agencija za okoliš (EEA) objavila najnovije izvješće o kvaliteti zraka u Europi prema kojem se kvaliteta zraka polako poboljšava, no njegovo onečišćenje u kontekstu okoliša i utjecaja na zdravlje i dalje ostaje najveća pojedinačna opasnost za zdravlje u Europi.

Prema podacima EEA-e, sveukupni je broj preuranjenih smrti povezanih sa zagađenjem u Hrvatskoj 5220 godišnje. U Sloveniji je takvih smrti godišnje 2300, a u BiH 3900.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situacija u Hrvatskoj nije alarmantna

Rukovoditeljica Odsjeka za kakvoću zraka Hrvatske agencije za okoliš i prirodu (HAOP) Nina Zovko navela je kako situacija s kvalitetom zraka u Hrvatskoj nije alarmantna.

'Kod nas gotovo da nema industrije, a najveće onečišćenje dolazi od prometa, naročito u urbanim sredinama. Zimi, također, pojačano onečišćenje izaziva izgaranje biomase za grijanje, rekla je Zovko za Slobodnu Dalmaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima HAOP-a, glavni uzroci prekomjernog onečišćenja zraka na području Hrvatske su:

1. intenzivan cestovni promet u urbanim središtima koji najviše pridonosi onečišćenju zraka lebdećim česticama i dušikovim dioksidom

2. prerada nafte u riječkoj i sisačkoj rafineriji (onečišćenje sumporovim dioksidom i sumporovodikom)

3. prekogranično onečišćenje zraka uzrokovano radom rafinerije u Bosanskom Brodu što se odražava na kvalitetu zraka na području Slavonskog Broda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4. mala ložišta za grijanje stambenog i poslovnog prostora

5. prekogranično onečišćenje prizemnim ozonom u ljetnom razdoblju na području cijele Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo