GLAZBENA I KREATIVNA INDUSTRIJA PRED KOLAPSOM: /

Upitne tisuće radnih mjesta zbog zabrane normalnog rada svih manifestacija i događanja

Image

Iz Udruge organizatora i glazbenih menadžera napominju kako im prijeti potpuno gašenje, ne samo zabave i koncerata, već i gašenje minimalno 15.000 radnih mjesta

15.7.2020.
18:45
VOYO logo

Pandemija koronavirusa utjecala je na brojna područja i djelatnosti, a ponajviše na glazbenu i kreativnu industriju. S time u skladu, svi glavni festivali i događanja u cijeloj Hrvatskoj unatrag nekoliko mjeseci su otkazani. Od Festivala svjetlosti, Sea Stara, Ultre, preko Pula film festivala, Gardena do raznih festivala na Zrću do svih gradskih manifestacija i koncerata.

Image

Zbog kompletnog ’zatvaranja’ početkom godine već tada je bilo upitno hoće li se gospodarstvo i država oporaviti nakon nekoliko mjeseci potpunog nerada. Nakon što je sve vraćeno u ’novu normalu' te je većini segmenata omogućeno da normalno rade, bilo je za očekivati da će i glazbena i kreativna gospodarstvena grana dobiti mogućnost nekog oblika rada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
OSJEČKA LIJEČNICA OBJASNILA KAKO SE ZARAZILA: /

'I moja bolest je dokaz da je proboj virusa uvijek moguć'

Image
OSJEČKA LIJEČNICA OBJASNILA KAKO SE ZARAZILA: /

'I moja bolest je dokaz da je proboj virusa uvijek moguć'

Nažalost, to se nije dogodilo. Telefoni na estradi doslovce su 'užareni', većina glazbene industrije predlaže masovne glazbene prosvjede, frustrirani nejasnim i nekonzistentnim odlukama.

Sektor koji zapošljava 15.000 ljudi

Naime, sektor organizacije kulturno zabavnih događanja, koncerata i festivala predstavlja industriju koja je prva osjetila posljedice pandemije virusa COVID-19 te će joj zadnjoj biti omogućen normalan rad. Ovaj sektor zapošljava više od 15.000 ljudi (sagledavajući sve segmente; od produkcije, organizacije, zaštite i same realizacije), koji su prema inicijalnim planovima za 2020. godinu trebali realizirati više od 150 događanja, u razdoblju od 1. srpnja do 30. rujna, s akumuliranom potrošnjom većom od 200 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dovodi se u pitanje kako je moguće da su sva festivalska i koncertna događanja na otvorenom potpuno stigmatizirana, zabranjena i problematična, a nitko ne nudi niti jedno racionalno objašnjene kako je potpuno sigurno boraviti u shopping centrima, restoranima, noćnim klubovima, javnom prijevozu i drugim zatvorenim objektima.

Image

Zbog svega navedenog, iz Udruge organizatora i glazbenih menadžera napominju kako im prijeti potpuno gašenje, ne samo zabave i koncerata, već i gašenje minimalno 15.000 radnih mjesta. Posljedica toga je i značajan pad svih drugih industrija koje oni pokreću.

"Ovo naše novo normalno postaje sve više nenormalno. Dok europske države donose hitne pakete mjera podrške industriji, većina naših kompanija nije uspjela dobiti ni odgovor na linije Hamag Bicra, a kamoli sredstva. Njemačka izdvaja 50 milijardi eura, Italija čak 130 milijuna eura, a Britanska vlada 1.57 milijardi funti.

Kod nas se događa da svakodnevno lokalni stožeri šalju upute da se sve kulturne, sportske i koncertne manifestacije otkazuju neovisno o tome ima li zaraženih ili nema u njihovoj županiji. Kako je moguće da tisuće radnih mjesta ovisi o lokalnim 'zabraniteljima', koji nam ne dozvoljavaju da zaradimo plaću za svoje djelatnike, a i da uplatimo u državni proračun, iz kojeg će ti isti 'zabranitelji' dobiti plaću, radili ili ne radili svoj posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očekuju jasne kriterije

Svi vi samozvani stručnjaci raznoraznih profesija koji trenutno komentirate i sugerirate zaključavanje i zabranjivanje pojedinih poslovnih djelatnosti, a da većina vas u životu nijednu plaću sama nije isplatila, dok ste porez jedino platili na dohodak koji vam je osigurala država, to jest mi privatni poduzetnici. Stoga bi vam sugerirali da dobro razmislite kada nešto predlažete i time zbunjujete javnost, što doprinosi padu ekonomije, u kojoj u konačnosti i vi živite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Molimo vas i da šire sagledate opći interes, kao sto očekujete od nas da u svom radu maksimalno poštujemo epidemiološke mjere u cilju općeg interesa. Puno je lakše biti 'zabranitelj' kada ti plaću osigurava netko drugi, radio ili ne radio.

Image

Očekujemo od Nacionalnog stožera da donese jasne kriterije po kojima će naša industrija moći bar minimalno funkcionirati, jer po sadašnjima kriterijima nama nije ništa zabranjeno, a ništa nam nije dozvoljeno, već je sve nejasno preporučeno“, zaključio je Darko Tuček, organizator i privatni poduzetnik u kreativnoj i glazbenoj industriji

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo