Sjednica Sabora se nastavlja raspravom o prijedlogu izmjena Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, nakon čega bi izvješće trebalo podnijeti saborsko Mandatno-imunitetno povjerenstvo.
Izmjenama zakona o odgoju i obrazovanju trebao bi se stvoriti pravni temelj koji će omogućiti utvrđivanje prava učenika na pomoćnika u nastavi i time bolju dostupnost odgoju i obrazovanju učenicima s teškoćama u razvoju.
Saborski zastupnik SDP-a Bojan Glavašević 'iskoristio' je u četvrtak raspravu o izmjenama dvaju obrazovnih zakona kako bi opetovano prozvao Ministarstvo znanosti i obrazovanja i njegovo čelništvo.
Dozvolili ste da ubiju Kurikularnu reformu, imate na čelu osobu koja je dokazani plagijator, dozvolili ste da se porezna reforma prelomi preko leđa studenata, šutili ste kada Vlada u maniri pijanog milijardera..., rekao je Glavašević predstavniku Ministarstva u raspravi o izmjenama i dopunama zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama po kojima se briše odredba koja propisuje da ravnatelji škola moraju imati licence za rad, te da je rok za to 1. siječnja 2017. godine.
"To se radi s obzirom da do danas nisu stvorene osnovne pretpostavke za licenciranje ravnatelja", objasnio je državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Hrvoje Šlezak.
No, naglasio je da obveza licenciranja i dalje ostaje na snazi, da ravnatelji škola koji su se 1. siječnja 2017. zatekli na dužnosti nastavljaju ih obnašati do isteka mandata, a u školama u kojima mandat ravnateljima istječe prije stupanja na snagu predloženih zakona, predlaže se primjena instituta vršitelja dužnosti ravnatelja.
Uz to, predloženim izmjenama, definiran se i načina stjecanja prava na pomoćnika u nastavi ili stručnih komunikacijskih posrednika učenicima s teškoćama u razvoju.
Bivši SDP-ovac, danas nezavisni Tomislav Žagar, slaže se s prolongiranjem obveze o licenciranju, ne i da "postoji licenca koju izdaje HDZ", a što je, kaže, slučaj u njegovoj županiji. "Ni čistačica u školi ne može biti ako nije u HDZ-u. Ovo je politički odabir i tome treba stati na kraj", poručio je zastupnik.
Hrvatski sabor u četvrtak je rad nastavio bez uobičajenih zahtjeva za stankom, nakon kojih zastupnici, mimo dnevnog reda, govore o temama koje drže aktualnima.