Kampanju za juče održane lokalne izbore u Zaječaru obeležile su brojne međusobne optužbe dva glavna učesnika SNS i URS. Ako je i pola od toga tačno - a sva je prilika da jeste - stranke možda i jesu pobedile, ali je demokratija poražena do nogu, navodi Blic.
Uoči otvaranja glasačkih mesta, regionalna televizija “Best” objavila je lažnu vest da je Boško Ničić, nosilac liste URS, privođen u MUP na informativni razgovor, a da je policija u obližnjem Institutu za poljoprivredu i tehnološka istraživanja zaplenila ogromne količine ulja i brašna koje je Ničić koristio za podmićivanje birača. Nije bilo privođenja ni zaplene, već je to bio nastavak predizborne kampanje koja je gotovo paralisala život u gradu od 7. maja, kada su raspisani izbori.
Nekada prijatelji, a sada žestoki suparnici
Žestina odmeravanja političkih snaga URS i SNS tumači se time da su direktno suprotstavljeni kandidati za ovu funkciju Boško Ničić i Saša Mirković doskoro bili najbliži saradnici - predsednik i potpredsednik Pokreta “Živim za Krajinu”.
Zašto se stranke otimaju o ovaj vruć krompir? Zato što onaj ko vlada Zaječarom dominira Timočkom Krajinom. “Južni tok” doneće pare, a ako se pristupi i najavljenom proširenju puta od Zaječara do Paraćina - što je ideja i korisna i isplativa, jer bi se uspostavila najbolja veza Crnomorskog primorja s Evropom - vlast u Zaječaru imaće šta da broji i deli.
Neprigodni pokloni
Zato su u predizborno vreme za one koji budžet mere stotinama dinara stranke delile poklone: URS upaljače i olovke, a SNS pakete sa čajnom kobasicom i naočare. Kažu da “lekari” nisu imali instrumente, nego da su vid seljacima proverali pokazivanjem listića sa brojem 2, pod kojim je SNS na listi.
- Mojoj majci u Malom Jasenovcu taj doktor je mahao listićem pred očima i pitao ju je da l’ vidi. Ona mu rekla da ne vidi, a on izvadio neke kineske naočare iz kutije i dao joj. “Je l‘ vidiš sad?, Je l’ vidiš broj 2? Broj dva je broj na listiću za SNS... E, za to da glasaš“ - opisuje “pregled” jedan mladić, dodajući da se među meštanima čuje da je cena glasa iznosila tri hiljade dinara.