Nakon što je Trg žrtava fašizma "zasjao novim sjajem", koji je itakako razljutio brojne Zagrepčane pa su se zbog čupanja stabala i bilja bunile i udruge, sada su se građani odlučili organizirati na društvenim mrežama.
Galerija
'Gerila ratarstvo'
Tako je na Facebooku, osvanuo poziv pod nazivom "Zasipanje Trga Žrtava Fašizma (gerila ratarstvo)", koji se opisuje kao slobodno i spontano zasipanje javnih površina različitim sjemenjem, interakcija u gradskim prostorima. Događaj bi se trebao održati 1. studenog u 10 sati ujutro, a zasad je zainteresirao više od 500 ljudi.
Podsjetimo, i nakon obnovljanja Trga na njemu je prosvjed održala Inicijativa "Vratite magnoliju" postavivši transparent "Totalna prevara" te poručivši da je Trg devastiran uz nepoštivanje zakona i procedura pri uređivanju zaštićenih kulturnih dobara u Zagrebu.
Galerija
Bandić kaže da je radio po Meštrovićevoj zamisli
Obnova Trga žrtava fašizma najavljena je kao povratak izvornoj ideji kipara Ivana Meštrovića koji je 1938. godine izgradio paviljon tada nazvan Dom likovnih umjetnosti kralja Petra I. Velikoga Oslobodioca. Meštrovićeva zamisao, koju su, kako rekoše, slijedili gradonačelnik Bandić i arhitektica Loredana Stunić, stvaranje je pješačke zone na potezu od Branimirove tržnice, preko Ulice kneza Višeslava, Trga žrtava fašizma, Ulice Franje Račkog do Jurišićeve ulice. Obnova Trga žrtava fašizma i Meštrovićevog paviljona prva je od tri faze projekta kojeg je gradonačelnik Bandić nazvao "Pješačkim centrom izvrsnosti".
O samom projektu obnove Trga žrtava od početka su se negativno očitovali Društvo arhitekata Zagreba, Hrvatsko društvo krajobraznih arhitekata, Udruženje hrvatskih arhitekata, Hrvatsko društvo likovnih umjetnika, Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Zagreb, Katedra za zaštitu kulturne baštine Filozofskoga fakulteta u Zagrebu, ULUPUH i Muzej Ivana Meštrovića, Vijeće Gradske četvrti Donji grad i Odbor za prostorno uređenje pri Gradskoj skupštini.