Ministrica kulture i medija Republike Hrvatske Nina Obuljen Koržinek i saborska zastupnica Marija Selak Raspudić u emisiji N1 televizije Točka na tjedan u nedjelju su vodile žustru raspravu.
Govoreći o obnovi nakon potresa, Selak Raspudić je kazala da novi Zakon o obnovi nije korak naprijed, već je konstatirala da obnova u potpunosti stoji. "Ovaj zakon neće pomoći obnovu, nego će još više unazaditi i obnovu i pravnu državu. Ovo je javni poziv na korupciju”, kazala Selak Raspudić na što je reagirala ministrica Obuljen Koržinek koja se nije složila s njenom tvrdnjom.
Ministrica je poručila da je jasno da se ne mogu sve zgrade početi obnavljati mjesec ili dva nakon potresa, pritom pohvalivši Vladu koja je "nevjerojatno brzo reagirala u onim pandemijskim uvjetima”. Pritom je Obuljen Koržinek spomenula hitne sanacije i u Zagrebu i na području Sisačko-moslavačke županije (SMŽ). “Ono što je važno je da se proces odvija”, zaključila je.
“Vrlo jasno smo rekli da postavljamo okvir, uvažili smo sve komentare koje smo mogli uvažiti. Rekli smo da ćemo mijenjati ako uočimo nešto da treba mijenjati. Vjerujem da će se proces ubrzati, međutim on traje”, poručila je ministrica.
'Ono što je nekome propali eksperiment, nekome je sudbina'
Potom je Selak Raspudić kazala da je u SMŽ poraslo nasilje za više od 50 posto, što smatra tragičnim, ali ujedno i očekivanim obzirom na situaciju u kojoj se stanovništvo nalazi.
"Tko će ljudima objasniti da je Zakon kriv? Za ovakav tip šlamperaja koji je prisutan u Hrvatskoj nema objašnjenja. Državni tajnik je prvu verziju zakona nazvao neuspjelim eksperimentom. Ono što je nekome propali eksperiment, nekome je sudbina. Stručne udruge su upozorile da njihovi prijedlozi nisu uvaženi, trenutno imamo zakon koji plastično i pojednostavljeno, ukida sve kontrolne mehanizme da bi se u pet do 12 omogućila ikakva obnova”, rekla je Selak Raspudić.
“Da im je zaista bilo stalo i da nisu bila u pitanju ega, ove su se izmjene mogle dogoditi mnogo ranije. Netko nije htio priznati da je donio loš zakon", dodala je saborska zastupnica.
'To je taj duh vaše stranke...'
Ministrica je kazala da je "zakon postigao konsenzus kad je predložen", pritom spočitavajući Selak Raspudić da će ona "uvijek biti protiv bilo čega".
"To je taj duh vaše stranke, populistički, na koji smo navikli. Vi ste jedna populistička stranka koja maše s dvije-tri teze, ali u redu. Potpuna je neistina da se ukidaju kontrolni mehanizmi. Sad znamo što će klub Mosta vikati”, kazala je ministrica koja je nakon rasprave kazala da joj je žao što je Selak Raspudić izabrala Most jer je "negdje drugdje mogla više napraviti".
“Vaši partneri s kojima ste se držali za ruke i recitirali u Saboru u petak su prosvjedovali i govorili da se ne može početi obnova dok se ne donese Zakon. U Zagrebu postoje i gradske službe i upravitelji. Mi nismo tvrdili da je zakon nužan za početak obnove. Što se tiče teze da će se legalizirati nelegalne zgrade i da će se napraviti nešto što se nije napravilo u drugim dijelovima Hrvatske. Stranka Fokus je zagovarala da se uopće ne financira obnova. Međutim, zato sam spomenula načelo razmjernosti. Država konsenzusom koji je podržala većina stranaka, mi predlažemo da se ljudima koji su živjeli na tom području i žele tamo ostati, angažmanom države omogući dosljedno stanovanje. Nemojmo to miješati s procesima legalizacije”, istaknula je ministrica.
“Obnašanje vlasti je donošenje odluka. Zato se nadam da ćemo mi koji smo u stanju donositi odluke biti u poziciji da to možemo, a da ćete vi što dulje biti u poziciji da izvodite performanse”, rekla je ministrica.
Uslijedio je, naravno, i odgovor Selak Raspudić koja je kazala da se "tim performansom spriječilo donošenje nelegalne odluke". “Vladajući su prošli tjedan doživjeli veliki poraz. Ponosna sam što sam bila dio ujedinjene oporbe”, rekla je Mostovka i uz to poručila ministrici da im Možemo! diktira tempo.
Tko će platiti obnovu?
No, tko će platiti tu obnovu? "To je jednostavno, mi ne govorimo o legalizaciji, nego o zbrinjavanju građana kojima smo rekli da će im država pružiti ruku u ovoj katastrofi", poručila je ministrica Obuljen Koržinek.
“Političku štetu za ovo će na kraju platiti Fond. Ako nećemo utvrditi vlasništvo, ne temelju čega ćemo nekome izdati mogućnost da ide u proces obnove? Mi sada imamo egzibicionizam, da se prvo provede obnova pa će se tek onda, po završetku obnove, izdavati rješenje o obnovi”, kazala je Selak Raspudić.
“Ministrice, ako vi meni docirate, što radi vaš premijer i što je modus operandi cijele stranke, kako očekujete da vas jedan građanin na cesti shvati da ćete riješiti njegove probleme?”, upitala je Selak Raspudić ministricu. "Već u okviru ovog sadašnjeg zakona mogli ste učiniti mnogo više za građane da ste htjeli. Ili znali, ne znam što je gore", dodala je na što je Obuljen Koržinek kazala da su pragovi javne nabave usklađeni s europskima.
O izboru ravnatelja HRT-a
Potom je na red u raspravi došao i izbor glavnog ravnatelja HRT-a. Ministrica je kazala da ostaje pri svojoj odluci te da se radi o "jednom velikom udaru na javni servis".
"Očito je bilo problema u proceduri. Dobro je da se to definiralo, i mogu vam reći da je dobro što ste na to ukazali, meni je način problematičan. Oko ovog izbora su se dogodile nevjerojatne stvari”, kazala je ministrica dodajući da se od 13 kandidata počelo propitivati samo jednog od njih.
"Ova teza o sukobu interesa, ne mogu shvatiti kako je to netko uspio iskonstruirati. Dok ste kandidat, ne možete biti u sukobu interesa”, rekla je Obuljen Koržinek dodajući da je “najveći nonsens da zakon propisuje da morate imati 10 godina iskustva u medijima” te da je to što je cijeli život radio u medijima, sada odjednom postalo problem za kandidata.
“Najveće licemjerje je licemjerje SDP-a koji je promijenio zakon o HRT-u. Oni ga promijene dekretom, imenuju svog ravnatelja i danas viču da je to nedemokratska procedura. Treba li zakon mijenjati? Ja mislim da treba”, kazala je ministrica zaključivši da Vlada nakon donošenja Zakona o elektroničkim medijima može početi raditi i na Zakonu o HRT-u.