Naime, prema starom modelu investitor koji bi htio uložiti u Slavoniju deset milijuna eura, mogao je povući pet milijuna, a kada bi uložio u Zagreb četiri milijuna. Sada može povući četiri milijuna eura, bez obzira ulaže li u Slavoniju ili u Zagreb. Pitanje je glasilo - pored cijele infrastrukture kojom Zagreb raspolaže, zašto bi se investitoru isplatilo uložiti u Slavoniju?
"U Saboru zamolio da mi daju listu projekata ugroženih novom podjelom", krenuo je Vrdoljak, prisjećajući se svog duela s Dinkom Burićem iz HDSSB-a, kojeg je ovom prilikom prozvao za prodavanje demagogije, i ustvrdio da je spreman osobno pratiti ugrožene investicije: "Nema te liste!"
Divni ljudi
Zatim je kazao kako ne želi da njegov Osijek i Slavonija budu privilegirani po nekom socijalnom principu.
"Slavonija ima dobre ljude, čistu zemlju, dosta vode, blizinu Budimpešte, Beograda i Sarajeva. Samo ima loše vodstvo", kazao je, dodajući da Slavonija ima "tisuće komparativnih prednosti" zbog kojih investitori radije biraju Slavoniju ili Dalmaciju, a ne Zagreb.
Grčić je prisnažio tezom da će iz prirodnih razloga najviše sredstava iz fonda za poljoprivredu ići upravo u Slavoniju, ali i dobar dio poticaja za područja od posebne državne skrbi.
'Rasprodani' show
Članovi Vlade pohvalili su se i interesom za "Road Show" o poticanju investicija i restrukturiranju gospodarstva koji kreće idućega tjedna iz Splita, a nastavlja se u Osijeku, Varaždinu i Rijeci te završava u Zagrebu.
"Kapaciteti dvorana su premali", kazao je Grčić.
Naveli su kako je neinformiranost jedan od ključnih problema kako u javnom, tako i u realnom sektoru - a na ovim će putovanjima predstavnici Vlade predstavljati olakšice za investitore te načine financiranja uz pomoć Hrvatske banke za obnovu i razvoj te Hrvatska agencija za malo gospodarstvo i investicije (HAMAG INVEST), projekata poput Poduzetničkog impulsa.