Smjernice za spas od energetske krize koje je Vlada usvojila ovog tjedna praktički su identične onima iz 13 godina stare brošure "200EE savjeta".
Nakon dogovora u Bruxellesu o smanjenju potrošnje energije u susret nikad neizvjesnoj jeseni i zimi, resorni ministar gospodarstva Davor Filipović najavio je kako će Vlada isti tjedan izdati smjernice za postizanje ušteda koje na dobrovoljnoj osnovi mogu poduzeti svi potrošači, kućanstva, javne institucije i industrija.
"Smatramo to prvim korakom u smanjenju potražnje energenata i osiguravanju sigurnosti opskrbe i za građane i za gospodarstvo", kazao je Filipović.
Premijer Andrej Plenković je kazao kako se radi o dokumentu koje je pripremilo Filipovićevo ministarstvo, u suradnji s Institutom “Hrvoje Požar”. Radili su ga, obrazložio je premijer, ljudi koji se u to razumiju.
Do tog je dokumenta došao i Telegram, koji piše da se sukus smjernica sastoji u tvrdnji: "Ako želiš uštedjeti, ne smiješ puno trošiti".
"Perilicu rublja ili posuđa koristite u razdoblju niže tarife" i "Umjesto automobila koristite javni prijevoz", su doslovni citati iz materijala koji je ovog tjedna usvojen na Vladi. Telegram piše i da su ovi savjeti prepisani iz brošure "200 EE savjeta", o tome kako efikasnije koristiti energiju, a koja je izdana u Hrvatskoj u okviru programa Ujedinjenih naroda za razvoj – 2009. godine.
Primjerice, već prva smjernica iz netom usvojenog programa Vlade kaže: "Toplinska ugodnost je stvar navike i osobne percepcije ugodnosti". Smjernica broj 48 iz programa iz 2009. godine, pak, kaže sljedeće: "Toplinska ugodnost je stvar navike i osobne percepcije ugodnosti".
Preporuka 49 iz 2009. godine: "Ako temperaturu koju održavate u prostoru smanjite za samo 1°C, godišnje možete uštedjeti približno 5% energije za grijanje". Trinaest godina kasnije imamo preporuku broj dva: "Ako se temperatura koja se održava u prostoru smanji za samo 1 °C, godišnje se može uštedjeti približno 5 % energije za grijanje".
Takvih smjernica koje glase isto ili gotovo isto kao iz 2009. godine pun je dokument. Jasno, savjeti za uštedu energije prije 13 godina i danas ni ne mogu biti značajno različiti. No, u tome i jest problem – pompozno najavljeni Vladin dokument kojim se slijedi politika EK kako bi se spriječio zimski energetski kolaps – skup je najopćijih mogućih mjesta o uštedi energije.