Pravosudna pobjeda /

Europski sud za ljudska prava odbacio zahtjev Hernadija protiv Republike Hrvatske

Šef MOL-a tužio je Hrvatsku tražeći od Europskog suda za ljudska prava da ga zaštiti

26.9.2019.
11:13
VOYO logo

Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu u četvrtak je odbacio zahtjev direktora MOL-a Zsolta Hernadija koji je Hrvatsku tužio jer je protiv njega raspisala europski uhidbeni nalog nakon što mu je određen istražni zatvor zbog sumnje da je podmitio bivšeg premijera Ivu Sanadera.

Sud je zaključio da je Hernadijev zahtjev nedopušten, a odluka je konačna, objavljeno je na internetskoj stranici suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zahtjev je odbačen uz obrazloženje da prigovore koje je iznio pred sudom u Strasborugu nije koristio pred hrvatskim sudovima te da nije iznio valjane argumente za tvrdnju da mu je povrijeđena sloboda kretanja.

Hernadi je tužbu protiv Hrvatske podnio zbog povrede prava na slobodu kretanja koji štiti jedan od protokola Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. U tužbi je naveo da je njegova sloboda kretanja, uključujući i napuštanje vlastite zemlje, ograničeno zbog bojazni da će biti uhićen i izručen Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U rujnu 2017. preko svoje hrvatske odvjetnice Laure Valković Hernadi je poručio da je Hrvatsku prijavio Europskom sudu za ljudska prava jer "kazneno pravo i kaznene postupke koristi u nekoj zamišljenoj šahovskoj igri" u kojoj "ne želi sudjelovati".

Hernadiju se na zagrebačkom Županijskom sudu u odsutnosti sudi zajedno s bivšim premijerom Sanaderom zbog optužbi da mu je preko posrednika trebao isplatiti 10 milijuna eura mita kako bi mađarski MOL preuzeo upravljačka prava u hrvatskoj naftnoj kompaniji Ini.

Hernadi u ustavnim tužbama u Hrvatskoj nije spomenuo 'povrede' koje je isticao u Strasbourgu

Ured hrvatske zastupnice pred Europskim sudom za ljudska prava izvijestio je da je zahtjev čelnika MOL-a Zsolta Hernadija odbačen jer se ni u jednoj od dvije ustavne tužbe koje je podnio u Hrvatskoj nije pozvao na povredu prava slobode kretanja koju je isticao pred Europskim sudom.

Hernadi je pred sudom u Strasbourgu prigovarao da mu je povrijeđeno pravo na slobodu kretanja zajamčeno Konvencijom jer je Hrvatska izdala europski uhidbeni nalog na temelju rješenja suca istrage u kaznenom postupku u kojem je osumnjičen za davanje mita, a u kojem je prvooptužen bivši premijer Ivo Sanader.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nadalje, u svojoj tužbi je naveo kako je njegova sloboda kretanja, uključujući i napuštanje vlastite zemlje Republike Mađarske, ograničeno zbog bojazni da će biti uhićen i izručen Republici Hrvatskoj.

Također Hernadi je isticao kako je europski uhidbeni nalog koji je izdan protiv njega bio donesen protupravno i potpuno arbitrarno", izvijestio je Ured. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odlučujući o ovom predmetu Europski sud je smatrao kako Hernadi nije pravilno iscrpio sva dostup na domaća pravna sredstva, odnosno nije pravilno podnio ustavnu tužbu hrvatskom Ustavnom sudu.

Pojašnjavaju da je Hernadi podnio dvije ustavne tužbe Ustavnom sudu osporavajući meritorne odluke domaćih tijela o pritvoru te one vezane uz kazneni postupak, međutim ni u jednoj ustavnoj tužbi se nije pozvao na povredu prava na slobodu kretanja koju je isticao pred Europskim sudom.

"Stoga je Europski sud u tom dijelu prihvatio argumente tužene države, smatrajući da podnositelj nije pravilno iscrpio domaća pravna sredstva te je odbacio zahtjev kao nedopušten", izvijestio je Ured.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo