Europski sud za ljudska prava (ESLJP) u četvrtak je presudio da je Hrvatska povrijedila pravo na poštovanje obiteljskog života ocu kojemu gotovo 13 godina nije omogućila druženje i susrete sa sinom koji živi s majkom. Sud u Strasbourgu je utvrdio da hrvatske vlasti nisu u potpunosti izvršile tri sudske odluke kojima su uređeni kontakti Stjepana Jurišića i njegova sina u razdoblju od čak 13 godina, izvijestio je ured hrvatske predstavnice pred ESLJP-om.
Dodaju da i ovršni postupci traju već duže od devet godina, što znači da vlasti nisu poduzele potrebne korake da održe obiteljske veze između podnositelja i njegovog sina što je rezultiralo odbijanjem djeteta da kontaktira s ocem i njegovim potpunim otuđenjem od oca.
Unatoč teškoj obiteljskoj situaciji, to ne oslobađa državu od njezinih pozitivnih obveza
Unatoč činjenici da su se vlasti suočile s teškom obiteljskom situacijom u kojoj su se roditelji međusobno sukobljavali, sud smatra da nedostatak suradnje između roditelja ne oslobađa državu od njezinih pozitivnih obveza koje proizlaze iz Konvencije o zaštiti ljudskih prava i sloboda. Također, iako se protiv majke vode kazneni postupci zbog opstruiranja kontakta između oca i djeteta, vlasti nisu poduzele učinkovite korake kako bi to spriječile, a osobito obzirom na potrebu hitnog postupanja, navode u priopćenju.
Zbog svega navedenog, a uzevši u obzir i odluku hrvatskog Ustavnog suda koji je ranije utvrdio da je podnositelju povrijeđeno pravo zbog nerazumne duljine ovršnih postupaka Europski sud je Jurišiću nepravomoćno dosudio 15.000 eura na ime neimovinske štete kao i 1.500 eura na ime troškova zbog povrede prava na obiteljski život.