MA 'KO TO MOŽE PLATIT /

Europa traži da plin za grijanje poskupi 25 posto, srećom rok ne dolazi tako brzo

Image
Foto: Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL

Taj je prijedlog dio dokumenta Fit for 55 i u njemu se, među ostalim, raščlanjuju cijene

19.7.2021.
9:33
Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL
VOYO logo

Hrvatski građani koji se griju na plin plaćat će 25 posto skuplju cijenu plina najkasnije 2026. Do tada bi se na plinsko grijanje trebala uvesti renta na stakleničke plinove.

"Ideja Europske unije je ukinuti sasvim grijanje na plin do 2050. i u tom smjeru ide prijedlog Europske komisije, a planira se da će stupiti na snagu 2026.", kaže Neven Duić s Katedre za energetska postrojenja i energetiku zagrebačkog Fakulteta strojarstva i brodogradnje za Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NIJE PRVOTRAVANJSKA ŠALA: /

Neki Hrvati će plin plaćati gotovo 500 kuna više, a drugi manje nego dosad - evo koliko...

Image
NIJE PRVOTRAVANJSKA ŠALA: /

Neki Hrvati će plin plaćati gotovo 500 kuna više, a drugi manje nego dosad - evo koliko...

Dio dokumenta Fit for 55

Duić kaže kako su to u ovome slučaju kućanstva koja imaju plinske bojlere.

"Veliki potrošači, poput proizvođača električne energije, već su u obvezi kupovati prava na emisiju CO2 u atmosferu. To, među ostalim, znači da mali potrošači koji se, primjerice, griju na električnu energiju, već plaćaju naknadu za emitiranje CO2 pa su diskriminirani u odnosu na potrošače koji je ne plaćaju jer se griju na plin", napominje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izračun Europske komisije o potrebi povećanja cijene prirodnog plina za 25 posto za hrvatske potrošače koji se griju na plin nalazi se u prijedlogu izmjena pravila trgovanja dozvolama za emisije ispuštanja štetnih plinova u atmosferu. Taj je prijedlog dio dokumenta "Fit for 55" i u njemu se, među ostalim, raščlanjuju cijene, izražene u eurima za zemlje eurozone i preračunate u eure za ostale članice, koje kućanstva članica Unije plaćaju za grijanje na plin.

Četiri članice EU-a imaju poskupljenje od 30 %

Prema tome izvoru, hrvatski građani trenutačno plaćaju grijanje pet centa po kilovatsatu, a plaćat će gotovo devet centa kada se uvede renta na stakleničke plinove na plin. "Kad je u pitanju povećanje cijene prirodnog plina za male potrošače ili građane koje se iznosi u spomenutome prijedlogu Europske komisije, ono je pravljeno na bazi cijene od 48 eura za tonu emisije CO2. S druge strane, cijena emisijske jedinice CO2 trenutačno je 57 eura, no cijena u nastupajućem razdoblju može biti niža, ali i viša od sadašnje", napominje Neven Duić.

U čak četirima članicama Unije poskupljenje iste usluge kada se uvede spomenuti namet na ispuštanje CO2 u atmosferu bio bi, prema izračunu EK, i više od 30 posto. Riječ je o Mađarskoj, Rumunjskoj, Litvi i Latviji, a veći udar na potrošače, od scenarija za Hrvatsku, sprema se i u Bugarskoj, gdje Komisija predviđa rast cijena grijanja na plin za 26 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo