EUROPSKA KOMISIJA PROPISALA KOLIKI BI TREBAO BITI MINIMALAC U RH: /

U najbogatijoj zemlji Europe on iznosi 2142 eura

Image
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL

Hrvatski bruto minimalac prema tome bi kriteriju bio oko 250 kuna veći

5.6.2020.
9:55
Davor Javorovic/PIXSELL
VOYO logo

Nitko u Hrvatskoj za puno radno vrijeme ne bi smio zarađivati manje od 4425 kuna bruto, proizlazi iz inicijative Europske komisije o osiguranju pravedne minimalne plaće za sve radnike u Europskoj uniji, piše u petak Večernji list.

Europska komisija pokrenula je drugu fazu savjetovanja s europskim sindikatima i udrugama poslodavaca o tome kako osigurati pravedne minimalne plaće za sve radnike u Europskoj uniji. Minimalac se ove godine kreće od najnižih 312 eura bruto u Bugarskoj do sedam puta više (2142 eura) u najbogatijem Luksemburgu. Iznos minimalne plaće propisan je zakonom u 21 državi članici, među njima je i Hrvatska gdje je minimalac 546 eura bruto, a u šest članica ugovoren je kolektivnim ugovorima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
EU ŽELI JEDINSTVENU MINIMALNU PLAĆU ZA SVE ČLANICE: /

Što to znači? Pa, minimalac u Hrvatskoj bi trebao porasti za 400 kuna

Image
EU ŽELI JEDINSTVENU MINIMALNU PLAĆU ZA SVE ČLANICE: /

Što to znači? Pa, minimalac u Hrvatskoj bi trebao porasti za 400 kuna

Minimalac u Hrvatskoj trebao bi biti veći za 250 kune

Europski sindikati već su tražili da minimalac ne smije biti ispod 60 posto srednje plaće u državi, s time da bi bilo idealno kada bi se povećao na 60 posto prosječne plaće. Hrvatski bruto minimalac prema tome bi kriteriju bio 363 kune veći od sadašnjih 4062 kune bruto, a kad je o neto iznosu riječ, razlika bi bila oko 250 kuna pa bi umjesto 3250 najlošije plaćeni radnici zarađivali oko 3500 kuna, piše dnevnik.

Image

07.11.17., Osijek - Novac, kune i euri. Photo: Dubravka Petric/PIXSELL

U drugoj fazi savjetovanja koja će trajati do studenoga utvrdit će se mogućnosti djelovanja Europske unije kako bi se osiguralo da minimalne plaće budu utvrđene na primjerenoj razini i da se njima štite svi radnici. Socijalni su partneri u prvoj fazi savjetovanja prednost dali određivanju minimalne plaće kroz kolektivne pregovore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravedne minimalne plaće političko je obećanje i prioritet nove šefice EK

Europska unija najavljuje da će osigurati okvir za određivanje zakonski propisanih minimalnih plaća i njihovo redovno ažuriranje u skladu s jasnim i stabilnim kriterijima. Stoga Komisija razmatra i zakonodavne i nezakonodavne instrumente, tj. direktivu u području radnih uvjeta i preporuku Vijeća.

Osiguranje pravedne minimalne plaće političko je obećanje i prioritet nove šefice EK, njemačke političarke Ursule von der Leyen, koja je uvjerena da su problemi s pandemijom i zatvaranje ekonomije pojačali potrebu da se EU angažira na smanjivanju sve većih razlika u plaćama i suzbijanju siromaštva zaposlenih, piše u petak Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo