Bivši ministar gospodarstva Hrvatske, Goranko Fižulić, komentirao je prijetnju ruskog predsjednika Vladimira Putina da će Europa ruski plin ili plaćati isključivo u rubljima ili će ostati bez njega. Kremlj je zatim u petak objavio da Rusija ipak neće odmah isključiti isporuku plina zemljama koje ne udovolje Putinovu ultimatumom.
"Nije se dogodilo ništa, što je jedino i moguće. Gazprom ima ugovore s kupcima u Europi koji su definirani ili u eurima ili u dolarima, možda neki imaju u rubljima i takvi se moraju poštovati. Trgovina je dvosmjerna ulica – Europi treba ruski plin, a Rusiji treba europski novac. To je bio jedan veliki blef Putina, više-manje za unutrašnju upotrebu, da bi građanima poslao poruku da može što hoće i nametati uvjete Europi i kada se vodi ukrajinski rat, kako je on i dalje taj koji diktira kako će se plin izvoziti i plaćati", rekao je Fižulić za N1.
Bivši ministar gospodarstva Goranko Fižulić
'Gotovo je nemoguće da Rusija zaustavi obustavu plina u Europi'
Fižulić je objasnio kako je većina europskih država krenula prema prestanku ovisnosti o ruskom plinu.
"Većina zemalja je rekla da u nekom roku potpuno prestaje kupovati ruski plin. Hrvatska vlada nije. Nijemci su rekli da će to biti sredinom 2024., Poljska je zahvaljujući projektu 'Baltic pipe', koji će uskoro biti gotov i dovesti plin iz norveških polja u Poljsku, rekla da nema namjeru obnavljati ugovor s Gazpromom koji ističe koncem godine. Tri baltičke države rekle su da one od 1. travnja više ne kupuju ruski plin. Većina država rekla je u kojem trenutku to misli napraviti. Ne zbog trenutačne situacije u Ukrajini, nego Europa više nikad ne smije biti u poziciji da joj Rusija diktira plinom. Nije pitanje hoće li prestati kupovati ruski plin, nego samo u kojem roku će to učiniti.
Italija je rekla da im za to trebaju tri godine, krenuli su u pregovore sa Španjolskom za gradnju plinovoda. Španjolska ima šest LNG terminala koji imaju najmanju iskoristivost od svih europskih. U Europskoj uniji ih je 26, ali njihova iskorištenost je prošle godine bila svega 40 posto. Nijemci nemaju niti jedan. Nije problem u terminalima, nego povezanosti Europe kao jedinstvenog plinskog tržišta. Španjolska je izolirana na taj način, ima najveće kapacitete, ali su za ostatak Europe oni neiskoristivi", kazao je Fižulić te dodao kako je gotovo nemoguće da Rusija zaustavi obustavu plina u Europi:
Što da Hrvatska ipak ostane bez ruskog plina?
"Čime će Putin plaćati državne činovnike i umirovljenike. Plin nije nafta da se samo stavi na tržište. Ne postoji mogućnost da se najednom proda Kini ili Indiji jer nema insfrastrukture. Rusija takvom odlukom puca sebi u nogu. Gospodarski i financijski bi se uništila, a Europa ima niz načina da apsorbira takvu rusku odluku."
Fižulić je objasnio što bi se dogodilo u slučaju da Hrvatska ipak najednom ostane bez ruskog plina.
Petrokemija
"Onoliko plina koliko Hrvatska proizvodi na vlastitim poljima dovoljno je za kućanstva. Problem je Petrokemija i tzv. transformacija energije, toplane, odnosno plin koji se pretvara u električnu energiju. Hrvatska uvozi 30 posto svojih potreba električne energije. U slučaju momentalne, potpune obustave ruskog plina ne bi radila Petrokemija, povećali bismo uvoz električne energije, a kućanstva bi dobivala plina onoliko koliko ga trebaju dobivati. To je hrvatska plinska bilanca", rekao je Fižulić.
Bivši ministar poručio je da je većina država za sebe donijela planove kako će i kada prestati kupovati ruski plin. "Zašto hrvatska Vlada to nije učinila, meni nije poznato", kazao je Fižulić.