Ideja da se ljudi samoizoliraju kako bi spriječio širenje koronavirusa kojeg zagovaraju mnoge službe mogao bi biti priličan problem za većinu Europljana jer uglavnom ne rade od kuće.
Prema posljednjim dostupnim istraživanjima, šest od 10 zaposlenih u Europskoj uniji nijednom nije radilo od kuće tijekom 2018., piše Bloomberg.
U Italiji, prvoj zemlji koja je uvela nacionalnu karantenu, 67% radnika reklo je da nikada ne radi na daljinu, a manje od četvrtine kućanstava ima pristup ultrabrzim širokopojasnim mrežama.
Sastav gospodarstva ključan
U nekim zemljama radnici više ovise o radnom mjestu zbog sastava gospodarstava. Proizvodnja daje otprilike polovinu njemačke proizvodnje, što ideju rada od kuće drastično otežava, a u nekim slučajevima i potpuno onemogućava. S druge strane, u Ujedinjenom Kraljevstvu proizvodnja čini oko 10% gospodarstva pa je rad od kuće daleko češći.
Rad od kuće, ovisi i infrastrukturi koji se drastično razlikuje od države do države. Zemlje sa slabijom pokrivenošću brzog Interneta teško će zadržati produktivnost.
Vrag je u detalju
I same tvrtke igraju važnu ulogu. Otprilike dvije trećine tvrtki osigurava svojim radnicima mobilne uređaje, prijenosna računala ili tablete, navodi Eurostat. No vrag je u jednom detalju Eurostat daje podatke samo za tvrtke s najmanje 10 članova osoblja, a 90% poslovanja u Europi čine manje tvrtke.
“Zaposlenici koji rade od kuće može biti privremeno rješenje za izvanredna stanja za brojne tvrtke, posebno u poslovnim uslugama. Ali za većinu od 17% Europljana koji rade u prerađivačkoj industriji, 7% u građevinarstvu i 14% u trgovini i 5% u hotelima i restoranima, ova opcija neće biti dostupna“, ističe Maeva Cousin za Bloomberg Economics.
Situaciju s koronavirusom iz minute u minutu u Hrvatskoj i svijetu možete pratiti OVDJE.