Epidemiolozi predlažu da se kafići otvore kada broj zaraženih bude šest puta manji, piše u subotu Jutarnji list koji je u posjedu je prijedloga koji su Stožeru uputili stručnjaci.
Nacionalni stožer civilne zaštite danas bi, prema najavama glavnog državnog epidemiologa Krunoslava Capaka, trebao predstaviti javnosti dokument u kojem prvi put od početka pandemije navodi konkretne, mjerljive brojčane parametre sukladno kojima će se otpuštati sadašnje rigorozne mjere.
Prema tom prijedlogu, otpuštanje bi se odvijalo u tri kruga, a ovisit će o prosječnom broju zaraženih tijekom posljednjih 14 dana te o udjelu zaraženih među svim testiranima: upravo su to glavni kriteriji koje u obzir uzima i Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), navodi dnevnik.
Prvi krug podrazumijeva otvaranje restorana i povećanje dozvoljenog broja osoba na okupljanjima sa sadašnjih 25 na 30. No, da bi do toga došlo, potrebno je da 14-dnevna incidencija oboljelih na 100.000 stanovnika ne bude veća od 300, a da udio pozitivnih među svima dnevno testiranima bude manji od deset posto u periodu od sedam dana.
Od nas je lošiji samo Luksemburg
Koliko se to sada čini dalekim, pokazuje podatak da Hrvatska sada ima incidenciju od čak 1117,1 na 100.000 stanovnika: od 30 europskih zemalja koje prati ECDC, od nas je lošiji samo Luksemburg. Najlošije stoji Međimurska županija s čak 2201 oboljelih na 100.000 stanovnika u 14 dana, a slično je i u Varaždinskoj županiji.
U drugom krugu otpuštanja otvorili bi se kafići i dozvolilo bi se okupljanje 50 osoba. Taj korak može se poduzeti kada 14-dnevna incidencija neće biti veća od 200.
Treći krug podrazumijeva dozvolu veće popunjenosti javnog prijevoza i okupljanja do 100 ljudi, ali tek kada zaraženih u 14-dnevnoj incidenciji na 100.000 stanovnika ne bude više od 100, a udio pozitivnih u odnosu na testirane ne bude veći od 5 posto, donosi Jutarnji list.